Termin

19-26.10.2019

Gdzie

Czarnogóra, nad morzem

Prowadzący

Jacek Poremba

Uczestnicy

8-10 osób

Warsztaty sztuka portretu - edycja IV

Warsztaty z Jackiem Porembą

Termin: 19-26 października 2019
Gdzie: Czarnogóra
Prowadzi: Jacek Poremba

Podczas tych warsztatów dowiesz się, w jaki sposób Jacek Poremba realizuje swoje najlepsze portrety, jak współpracuje z osobą fotografowaną, jak ustawia światło, jak wykorzystuje światło zastane, wreszcie - jak wywołuje swoje fotografie. Przy okazji poznamy nieco fragment Czarnogóry - podskoczymy do kilku najpiękniejszych miejsc w bliższej i nieco dalszej okolicy, a tam - portrety, smakowanie i zwiedzanie. W czasie warsztatów uczestników czeka sporo pracy własnej - koncepcje na portrety i ich realizacja. Wszystko zależy tu od Waszych chęci, energii, pomysłów :) Jeśli wolicie poleniuchować, też można...

Co Cię czeka na warsztatach

Przykładowy program dnia:
 • ranek – spacer/wycieczka dla chętnych – grupowo, w podgrupach, zależnie od planów i upodobań, portrety w plenerze
 • po śniadaniu – warsztaty grupowe, praktyczne i przed ekranem (codziennie min. 4 h warsztatów z Jackiem Porembą plus praca własna)
 • lunch
 • wspólne wypady w fotograficzne plenery, portret w krajobrazie, przy okazji poznawanie i smakowanie Czarnogóry
 • kolacja w trasie lub grill na tarasie :)
 • czas na przygotowanie i wywołanie zdjęć własnych
 • konsultacje indywidualne i integracja
 • krótki sen :) i rano od nowa…
Podczas tych warsztatów dowiesz się, w jaki sposób Jacek Poremba realizuje swoje najlepsze portrety, jak współpracuje z osobą fotografowaną, jak ustawia światło, jak wykorzystuje światło zastane, wreszcie – jak wywołuje swoje fotografie.
Przy okazji poznamy nieco fragment Czarnogóry – podskoczymy do kilku najpiękniejszych miejsc w bliższej i nieco dalszej okolicy, a tam – portrety, smakowanie i zwiedzanie.
W czasie warsztatów uczestników czeka sporo pracy własnej – koncepcje na portrety i ich realizacja. Wszystko zależy tu od Waszych chęci, energii, pomysłów :) Jeśli wolicie poleniuchować, też można…

Nie ma znaczenia, w jakiej

technice powstaje obraz tak długo,

jak jest w stanie wzruszać.

Czego się dowiesz na warsztatach

 • czym jest i czym może być portret
 • jakie warunki są potrzebne (energia, czas, miejsce, sprzęt itp), by można było mówić o udanym portrecie
 • praca z człowiekiem przy zastanym świetle dziennym
 • praca z człowiekiem w studio przy świetle błyskowym
 • praca z człowiekiem w krajobrazie
 • fotograficzny pejzaż portretem krajobrazu
 • jak korzystać z różnego charakteru światła, by później przy najmniejszych ruchach w  komputerze uzyskać pożądane efekty
 • współczesna fotograficzna ciemnia, podstawy pracy photoshopem / lightroomem przy tworzeniu klimatu portretów
 • jak nie przywiązywać się do możliwości techniki, spróbować zaufać własnej intuicji
 • przegląd portfolio uczestników

Dlaczego warto:

 • spędzisz niezapomniany tydzień w pięknej Czarnogórze
 • pod okiem Jacka Poremby masz szansę nauczyć się tworzyć niezapomniane portrety
 • kameralna grupa, indywidualne podejście do każdego uczestnika
 • zobaczysz całą masę dobrych i bardzo dobrych fotografii
 • oczywiście fantastyczna, niezapomniana atmosfera w gronie wyjątkowo twórczych ludzi!
Warsztaty przeznaczone są dla osób kochających fotografię i wspólne przygody

Te warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

"Nie trzeba być specjalnie fotograficznie doświadczonym, nie zależy mi na szkoleniu tych, którzy już wiedzą wszystko, a lubiłbym tych, którzy mają mnóstwo pasji i pytań, którzy szukają wsparcia i wskazówek do odnalezienia się na własnej drodze fotograficznej. Nikogo w tydzień nie nauczę robić zdjęć, ale mogę spróbować się podzielić własnym ponad 25 letnim doświadczeniem, pozytywną energią i zachęcić do zanurzenia się we własnej intuicji."

Warsztat przeznaczony jest dla pasjonatów fotografii, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Te warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

- jesteś osobą otwartą na ludzi, optymistycznie patrzysz na świat, lubisz siebie i innych
- lubisz to, co robisz i Twoim motorem do działania jest stały rozwój
- chcesz się podszkolić, otworzyć kilka „klapek” i dowiedzieć, jak się dalej rozwijać
- chcesz być razem z nami w najpiękniejszych miejscach i uczyć się sztuki portretu od Jacka Poremby
- lubisz dobrą kuchnię ;)
- inspirują Cię piękne miejsca, wieczorne rozmowy o fotografii z innymi pasjonatami
- chcesz, aby Twoje najlepsze zdjęcia zostały opublikowane w magazynie PokochajFotografie.pl
- i najważniejsze – kochasz fotografować.

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani. Podczas spotkań dzielimy się swoją wiedzą, otwarcie dyskutujemy, doceniamy postępy i nie fotografujemy na wyścigi.

Nawet jeśli bardzo, bardzo chcesz, pamiętaj, że ta przygoda nie jest dla wszystkich. Mamy nadzieję, że Cię to nie urazi, ale jeśli poniższe punkty odnoszą się do Ciebie, to prosimy, nie zapisuj się…

A dla kogo nie jest

- nie zapisuj się, jeśli jesteś malkontentem, maruderem lub życiowym pesymistą, naprawdę jest bardzo dużo innych wydarzeń, na których przyjmą Cię z otwartymi rękami
- nie zapisuj się na wyprawę, jeśli ‘zawsze’ robisz wszystko lepiej i nie przyjmujesz krytyki od innych - na wydarzeniach organizowanych przez PokochajFotografie.pl słuchamy się nawzajem i wyciągamy wnioski - lubimy się uczyć =)
- nie zapisuj się, jeśli wszystko musisz mieć zaplanowane od a do z, podane pod nos, jeśli musisz być prowadzony za rączkę i zaopiekowany jak przedszkolak - trochę samodzielności i wyobraźni wymagane...

Willa nad morzem

Gdzie będziemy mieszkać

Do naszej dyspozycji będzie wygodna willa - wszystko wskazuje na to, że z widokiem na morze, z wygodną przestrzenią na wspólne spędzanie czasu i portretowanie. Pokoje 1-2-osobowe, wspólna łazienka na 2-3 osoby.
Lokalizacja - ok. 50 km od Podgoricy (lotnisko). Wynajmiemy więc samochody i będziemy mogli wykorzystać każdą chwilkę na odkrywanie tego pięknego kraju. Oczywiście warsztatując intensywnie.

Wyżywienie organizujemy na własną rękę – pointegrujemy się w kuchni i na tarasie. Czasem wyskoczymy na lokalne specjały, a czasem zrobimy grilla pod domem. Wzorem poprzednich warsztatów możemy wspólnie przygotować pyszne makarony i sałatki na lunch, a także ryby czy warzywa na grillu. Jacek Poremba lubi nas trochę dokarmić i jest przepysznie! Co prawda dotąd była kuchnia włoska - ale możemy poeksperymentować! Szczegóły do ustalenia przez grupę po przyjeździe. Kto był już z nami ten wie, że będzie wesoło, przyjaźnie, relaksująco i przepięknie!

Warsztaty prowadzi

Jacek Poremba

Na rynku fotograficznym działa od 28 lat. Współpracuje z największymi polskimi magazynami i agencjami reklamowymi. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty autorskie. W 2001 roku podczas wyprawy do Sudanu rozpoczyna szare cykle pejzaży i portretów, kontynuując je podczas kilku kolejnych podróży do tego kraju. W 2011 jego drugą wielką miłością po Sudanie staje się Sycylia. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i sile wewnętrznego spokoju uznawany jest za fotografa realizującego najbardziej wymagające zadania, wymuszające działanie pod presją czasu oraz w ekstremalnych warunkach technicznych i duchowych.
Wielokrotnie powtarza, że: Zdjęcia są efektem inspiracji i pracy umysłu fotografa, a aparat to tylko skomplikowane narzędzie pracy. W czasach łatwej dostępności medium, jakim jest fotografia, zdarza nam się o tym zapominać i nie szanować kolejnych naciśnięć spustu migawki. Szczególnym pięknem uderzają jego portrety, które wychodząc poza ramę konwencji typowych magazynów glamour z zaskakującej strony ukazują ludzi znanych i nieznajomych, tych ostatnich czyniąc “rozpoznanymi”.

Cena 4800 zł + 340€

cena obejmuje
 • Udział w warsztatach portretu z Jackiem Porembą
 • Opieka doświadczonych organizatorów przez cały czas wyprawy
 • 7 noclegów w wygodnym domu
 • Ubezpieczenie turystyczne AXA
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
cena nie obejmuje
 • dojazdu/ dolotu na miejsce i z powrotem
 • kosztów wynajmu samochodu i paliwa (ok. 60€)
 • kosztów wyżywienia

Na miejsce uczestnicy docierają indywidualnie (dolot do Podgoricy – np.  bezpośrednio LOTem z Warszawy). Zależnie od miejsca wylotu, skontaktujemy ze sobą uczestników chętnych na wspólne podróżowanie. Następnie w grupach 4 os. wypożyczymy auta i ruszymy do naszego domu.