Sztuka opisywania fotografii
warsztaty z Renatą Gluzą

Warsztaty stacjonarne
termin: 16-17 marca 2024
miejsce: Gliwice, pracownia Pokochaj Fotografię

Pierwsze takie warsztaty w Polsce

Bierzesz udział w konkursach fotografii? Publikujesz swoje zdjęcia na blogu czy stronie? Chcesz dowiedzieć się, jak napisać do nich parę zdań, aby Twoje konkursowe szanse wzrosły lub by przyciągnąć uwagę oglądającego?

Przed nami wyjątkowe warsztaty z Renatą Gluzą, podczas których dowiesz się, jak napisać parę zdań do swoich fotografii, do historii, którą chcesz opowiedzieć obrazem, czy wreszcie – jak ciekawie i bez błędów przygotować swoje krótkie bio.

To będą bardzo praktyczne warsztaty, podczas których będziemy pracować m.in. na Waszych fotografiach i opisach do nich, na Waszych historiach do reportaży i na Waszych notkach bio.

 • Podpisywanie zdjęć na konkurs a opis przyciągający uwagę na blogu
 • Jak zaciekawić swoim artystycznym bio
 • Przykłady dobrych i złych podpisów do fotografii
 • Praca nad opisami do własnych fotografii, historii
Te warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

 • chcesz nauczyć się, jak dobrze opisywać zdjęcia na konkurs, do publikacji, czy na własną stronę
 • chcesz poddać profesjonalnej ocenie redaktorskiej swoje opisy
 • chcesz dowiedzieć się, jakie znaczenie w konkursach mają opisy do fotografii
 • i najważniejsze – kochasz fotografować ;)

Zobacz relację z pierwszej edycji warsztatów w 2023 r.

A dla kogo nie?

 • Jeśli zawsze wiesz wszystko najlepiej
 • Jeśli nie znajdziesz chwili przed warsztatami, aby się przygotować, podesłać na czas swoje fotografie i teksty
 • Jeśli nie chcesz w gronie kilkunastu osób omawiać swoich prac
  to może nie tu, nie tym razem?

Renata Gluza

Dziennikarka i redaktorka z wieloletnim stażem. Zaczynała w 1990 roku w Polskiej Agencji Prasowej, potem pracowała w „Echu Krakowa” i „Gazecie Wyborczej Kraków”. Współpracowała z działem reportażu „GW”. W 1997 roku przeszła do magazynu „Press” w Warszawie, gdzie była redaktorką i wicenaczelną. Pisała o mediach polskich i zagranicznych; odpowiadała redakcyjnie za wydania specjalne i cykliczne raporty „Press”.
Od 2005 roku przez 15 lat odpowiadała za organizację Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo. Pracowała podczas obrad jury, przygotowywała pokonkursowe wystawy plenerowe, odpowiadała za wydawanie cyklicznych albumów „Grand Press Photo”. Robiła wywiady z najbardziej znanymi fotoreporterami prasowymi na świecie, laureatami World Press Photo.
Przez wiele lat zasiadała w jury konkursu dziennikarskiego Grand Press. Szkoliła dziennikarzy mediów lokalnych; doradzała organizatorom niezależnych konkursów dziennikarskich w Tunezji i na Białorusi.
Opracowała koncepcyjnie i redaktorsko książki: „Media w Polsce w XX wieku”, „101 reklam, które musisz znać”, „Grand Press XX”, albumy „303 zdjęcia, które musisz znać”, „Polska i Polacy”, „100 obrazów z historii Polski”. Jest jednym z autorów „Biblii dziennikarstwa” (Znak 2010).
W 2019 roku przeszła do magazynu „Forbes Women”, a w 2020 roku do portalu Tvn24.pl, gdzie jest wydawcą serwisu fact-checkingowego Konkret24. Prowadzi kursy redagowania i poprawnego pisania.

Pokochajowa pracownia – centrum Gliwic

Na weekend zaszyjemy się w pachnącej świeżą kawą pokochajowej pracowni.
Do dyspozycji mamy projektor i ekran, całkiem wygodne kanapy i jedno miejsce na hamaku ;)

W sobotę wieczorem możemy wspólnie pointegrować się np. na Rynku, zajrzeć do the12gallery itp.

Do Gliwic wygodnie dojedziesz zarówno pociągiem, jak i samochodem. Z dworca PKP to jakieś 10 min spaceru, prosta droga, dosłownie.
Samochód zaparkować możesz w pobliżu ulic Dunikowskiego, Dworcowej, Wyszyńskiego czy Placu Piłsudskiego.
Noclegi możliwe w różnych hotelach, hostelach, apartamentach w zasięgu kilkuset metrów od pracowni.

Uwaga! IV piętro bez windy.

16-17 marca 2024

W sobotę będziemy pracować w godzinach 11:00-19:00, a w niedzielę 9:00-16:00, oczywiście z przerwami na kawę czy wyjściem na szybki obiad  w pobliżu studia.

Ze względu na bardzo praktyczny zakres warsztatów – dostaniecie zadania przed ich rozpoczęciem. Do końca stycznia należy przesłać po dwa przykłady swoich opisów do zdjęć lub reportaży oraz swoje bio.

Wybierając się na te warsztaty [...] chciałem się utwierdzić w przekonaniu, że dobra fotografia nie potrzebuje opisu. Prowadzącej wystarczyło 15 min, aby mnie z tego błędu wyprowadzić. Uwielbiam takie sytuacje, stawiam się w nich celowo, bo wtedy mam poczucie, że się rozwijam. [...] Celowo nie sprawdziłem kim jest Renata Gluza, aby nie zbudować sobie jakichś sztucznych filtrów. Sam powitalny uścisk dłoni dał mi do zrozumienia, iż mam do czynienia z profesjonalistką i nie będzie łatwo, a kolejne minuty warsztatów tylko mnie w tym utwierdzały. Wiedza, doświadczenie, pewność tego, co mówi, wręcz od prowadzącej emanowały. To niesamowite doświadczenie obcować z takimi pasjonatami, bardzo rozwija i poszerza horyzonty. Gorąco polecam i mam nadzieję na więcej.

Krzysiek Łapsa

Było świetnie, dziękuję za wspaniały warsztat tak potrzebny każdemu, kto publikuje lub wystawia swoje fotografie. Dużo ważnych i przydatnych wskazówek i ćwiczeń. Piątka z plusem. Atmosfera, jak zawsze, wspaniała. Polecam każdemu.

Katarzyna Bąkowska

Lili i Michale, chciałabym Wam pięknie podziękować za zorganizowanie tych warsztatów, za fantastyczną atmosferę, mimo że byłam u Was pierwszy raz, dużą wiedzę od Renaty, przebieżkę po galeriach i pyszną pizzę. Było świetnie i jeśli będzie sposobność, to wrócę :-)

Magdalena Topczewska

Po raz pierwszy u Michała w Gliwicach fotografia była na drugim miejscu. W roli głównej – tekst, słowo. Na dwa dni zamieniliśmy się rolami z odbiorcami naszych fotografii. Oglądaliśmy nasze zdjęcia i staraliśmy się je zobaczyć oczami naszych widzów. Bardzo ciekawe to i pouczające doświadczenie. W tej nowej sytuacji pomagała nam niesamowita Renata Gluza – mistrzyni w operowaniu słowem i budowaniu kontekstu do zdjęć. Dodatkowy smaczek: widok Michała w swoim mateczniku, w roli kursanta – bezcenny. Warsztaty polecam z całego serca.

Ryszard Filip Filipowicz

Było świetnie, było inaczej, bo zmieniło mój punkt widzenia na fotografię. No i czysta przyjemność ze spotkania.

Piotr Borowski

Zarezerwuj miejsce

Cena za udział w dwudniowych warsztatach:
1400 zł
cena promocyjna 970 zł

Brak miejsc – zapisy na listę rezerwową

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez organizatora dla celów związanych z organizacją warsztatów

  FAQ

  Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi – w razie potrzeby, poniżej będziemy dodawać kolejne odpowiedzi na pytania. Pamiętaj, jeśli masz jakieś inne pytania, lub coś jest niejasne – napisz do nas na adres email: warsztaty@pokochajfotografie.pl

  Czy muszę przywieźć laptopa?

  Możesz, ale nie musisz. Nie będziemy pisać bardzo długich tekstów, więc wystarczy papier i ulubione pióro.

  Jak duża będzie grupa?

  W warsztatach weźmie udział max 10 osób. Zaplanujemy czas na omówienie prac i zadań każdego uczestnika.

  Czego potrzebuję, aby wziąć udział w warsztatach?

  Na te warsztaty najlepiej przywieźć jeden – kilka zestawów fotografii, mogą być też prace pojedyncze, do których chcesz napisać kilka zdań. Najlepiej te fotografie wydrukować, choćby w roboczej wersji, ale w razie potrzeby skorzystamy z rzutnika czy ipada na miejscu.

  Potrzebuję fakturę. Czy ją dostanę?

  Tak. Oczywiście wystawiamy faktury (zw. z VAT). Przy zamówieniu podaj NIP i dane firmy.