Sztuka drukowania

Warsztaty stacjonarne

jedyne tego rodzaju warsztaty
samodzielnego drukowania fotografii

terminy: 17 lub 18 lub 21 lub 22 lub 24-25 czerwca 2023
miejsce: Gliwice, pracownia Pokochaj Fotografię
prowadzi: Michał Mrozek

Program wypełniony wydrukami

Przed nami niezwykle intensywne warsztaty napakowane ogromną dawką wiedzy i wydrukami. Wszystko to na poddaszu w mojej gliwickiej pracowni, w kameralnym gronie kilku śmiałków kochających fotografię, popijając pyszną kawę*, mając do dyspozycji najlepsze atramentowe drukarki Epsona i najszlachetniejsze papiery Hahnemühle Fine Art.

No dobrze, rozmarzyłem się, ale właśnie to wszystko może się wydarzyć już w niebawem…  Podzielę się z Tobą moim kilkunastoletnim doświadczeniem, przy mojej pomocy wydrukujesz swoje fotografie i dowiesz się jak uzyskiwać za każdym razem doskonałe, powtarzalne wydruki w najwyższej jakości!

* chyba że wolisz aromatyczną herbatę czy yerba mate ;)

Zanim zaczniesz drukować. 

Porozmawiamy o tym, jak stworzyć idealne warunki do drukowania, na co należy zwrócić uwagę. Opowiem o ustabilizowaniu druku, warunkach przechowywania i wielu innych ważnych sprawach, bez znajomości których drukowanie nie ma sensu.

Dowiesz się jak poruszać się w Lightroomie po module odpowiedzialnym za wydruki, jak poprawnie skonfigurować ustawienia drukowania, aby wydrukować fotografie w najlepszej możliwej jakości. Dowiesz się jak organizować i ustawiać własne szablony.

Soft proofing

Dowiesz się jak samodzielnie wykonać poprawny soft proofing. Pokażę Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania pliku do druku oraz jak w właściwy sposób wyeliminować potencjalne problemy.

Pokażę Ci jak wygląda mój sposób pracy, od momentu przygotowaniu pliku RAW w Lightroomie aż po finalny wydruk na właściwym papierze. Pokażę Ci na kilku fotografiach, krok po kroku, co należy zrobić, aby bezbłędnie wydrukować fotografię.

Tylko Hard proof da Ci 100% potwierdzenia, jak będzie wyglądała Twoja fotografia na papierze. Poznaj metody i naucz się stosować je na codzień.

Papier fotograficzny

Dowiesz się jak zbudowany jest papier fotograficzny, poznasz różne jego rodzaje. Przekonasz się, które z nich nadają się idealnie do codziennego drukowania fotografii, a które spełniają najwyższe standardy fotografii archiwalnej.

Czy jest jakiś sposób aby z tysięcy fotograficznych papierów – wybrać dla siebie te najładniejsze, najtrwalsze i najbardziej szanowane. Pokażę Ci trzy moje ulubione papiery, których używam na co dzień do 90% wydruków, a także zaproponuję Ci sposób jak znaleść swoje ulubione.

Opisywanie barw

Czyli o tym, w jaki sposób opisujemy barwy, jakie są modele kolorystyczne, jakie są ich cechy i jak możemy te cechy wykorzystać, aby nasze fotografie były pełne kolorów.

Przestrzenie barw – AdobeRGB, sRGB a może ProPhoto RGB – czyli wszystko, co warto wiedzieć o przestrzeniach barw, jak nimi zarządzać, jakie są miedzy nimi różnice i jaki ma to wpływ na nasze wydruki. Czym jest zarządzanie barwą i jak może nam pomóc, aby wydrukowane fotografie cieszyły nasyconymi pięknymi kolorami.

Perceptualna czy relatywna

Poznasz dwie metody renderowania wydruku i samodzielnie zdecydujesz, czy dla Twojej fotografii lepsza jest relatywnie kolorymetryczna czy może perceptualna.

Punkt bieli i czerni. Jak ręcznie kompensować punkt czerni i bieli i jakie ma to znaczenie dla szczegółów na wydruku

Głębia bitowa. 8 czy 16 bitów na kanał? Ile tak naprawdę potrzebujemy bitów informacji i jaki to ma wpływ na rozdzielczość obrazu.

DPI czy PPI. O tym, co jest miarą rozdzielczości obrazu cyfrowego, jaka jest różnica miedzy DPI a PPI i co ma wpływ na jakość wydrukowanych fotografii.

Rozdzielczość wydruku. Jak za pomocą Lightrooma zwiekszyć rozdzielczość wydruku i kiedy warto, a kiedy nie, zmieniać rozdzielczość.

Certyfikaty autentyczności. Weź 100% odpowiedzialność za standard wydruków, poznaj różne możliwości certyfikacji takich jak DigiGraphie czy Hahnemühle Certificate of Authenticity, ale nigdy nie zapominaj, że najważniejszym potwierdzeniem najwyższego standardu powinien być Twój podpis pod wydrukowaną fotografią. Dowiedź się, jak to zrobić zgodnie z zasadami.

Przykładowe wydruki. Z pomocą Lightrooma, wydrukujemy różne fotografie, w różnych formatach i na różnych papierach – pokażę Ci jak w praktyce wygląda krok po kroku cały workflow.

Test jakości. Jak skutecznie i najekonomiczniej przetestować papier i drukarkę i dlaczego ma to tak ogromne znaczenie dla jakości wydruków

Po tych warsztatach poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania:

 • Jakie są różne rodzaje papierów fotograficznych, i jakie są ich cechy?
 • Które papiery fotograficzne nadają się najlepiej do codziennego drukowania, a które są najlepsze dla fotografii kolekcjonerskiej?
 • Jak wybrać odpowiedni papier fotograficzny spośród tysięcy dostępnych i nie zbankrutować?
 • Jakie są rodzaje drukarek atramentowych, i jak się od siebie różnią?
 • Jaka jest najlepsza drukarka atramentowa do drukowania fotografii, a jakich drukarek unikać jak ognia?
 • Jakie są rodzaje atramentów i głowic drukujących, i jakie mają znaczenie dla jakości i trwałości druku?
 • Jak opisujemy barwy, jakie są modele kolorystyczne, jak tę wiedze wykorzystać do uzyskania pełnych / nasyconych kolorów w fotografii?
 • Co to są przestrzenie barw, jak nimi zarządzać, i jakie są między nimi różnice?
 • Co to są metody renderowania wydruku, i jak wybrać odpowiednią metodę dla naszej fotografii?
 • Jakie są najczęściej występujące problemy podczas drukowania fotografii i jak można je rozwiązać?
 • Czy można uzyskać dobrej jakości wydruki fotograficzne bez użycia drogiego sprzętu i papierów?
 • Jakie są najważniejsze elementy w procesie drukowania fotografii, które wpływają na jakość wydruku?
 • Co to jest głębia bitowa, i jaka jest różnica między 8 a 16 bitami na kanał i jaki ma to wpływ na jakość wydrukowanej fotografii?
 • Czym są DPI i PPI, i jaka jest między nimi różnica i dlaczego tak często jest mylona?
 • Jak ręcznie kompensować punkt bieli i czerni, i jakie ma to znaczenie dla jakości wydruku?
 • Jak przetestować jakość papieru i drukarki, i dlaczego ma to tak ogromne znaczenie szczególnie na początku przygody z drukowaniem fotografii?
 • Jak zmieniać rozdzielczość wydruku za pomocą Lightrooma, i kiedy warto to robić, a kiedy nie?
 • Jakie są korzyści i ograniczenia korzystania z drukarek pigmentowych i czy warto drukować na drukarkach barwnikowych?
 • Jakie są cechy dobrego papieru fotograficznego?
 • Jakie są najlepsze sposoby przechowywania wydrukowanych fotografii, aby zwiększyć ich trwałość?
 • Jakie są czynniki wpływające na trwałość wydruków, i jak je minimalizować?
 • Jakie są najważniejsze kroki do wykonania przed rozpoczęciem drukowania, aby zapewnić jak najlepszą jakość wydruku?
 • Jakie są zalety i wady drukowania własnych fotografii w porównaniu do korzystania z usług laboratorium fotograficznego?
 • Jakie są trendy w dziedzinie drukowania fotografii w ostatnich latach i jak wpływają one na wybór drukarki i papieru?

Poznaj najlepsze na świecie papiery i drukarki

Hahnemühle Fine Art firma z 430 letnią historią. Znany chyba wszystkim fotografom producent najwyższej jakości papierów do drukarek atramentowych.

Epson, producent najwyższej jakości drukarek atramentowych dla fotografów. Jesteśmy wdzięczni, że od początku istnienia PokochajFotografie.pl firma Epson wspiera nasze działania.

Z kim?

Michał Mrozek

Gliwiczanin (ur. 1977), od 16 lat zachęca innych, aby pokochali fotografię. Pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu PokochajFotografie.pl, inicjator takich działań jak Fotograficzny Mastermind, Uliczne Bitwy Fotograficzne czy the12gallery. Od dekady promuje fotografię, organizując warsztaty i fotoekspedycje na całym świecie, także z najwybitniejszymi fotografami. Jest autorem wielu szkoleń i kursów w Akademii Pokochaj Fotografię - dotyczących wydruku zdjęć i postprodukcji.

Na co dzień dokumentuje życie, ciekawi go człowiek i jego codzienność. Jest autorem pierwszej w Polsce książki dotyczącej futbolu amerykańskiego "More than a sport”. W 2022 r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działalność twórczą realizował ogólnopolski projekt o ogródkach działkowych. Poważnie uzależniony od Lightrooma, yerby i kawy, miłośnik pachnących książek. michalmrozek.pl

Uwielbiam wydrukowane zdjęcia. Trzymanie w dłoniach starannie opracowanej i wydrukowanej fotografii sprawia, że czuję się bardziej związany ze zdjęciem i historią jaką opowiada. To najwspanialsze uczucie! Szczególnie teraz, gdy większość fotografii jest cyfrowa, a setki tysięcy obrazów przemijają bez namysłu przed naszymi oczami.

Michał Mrozek

Dla kogo?

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które chcą nauczyć się skutecznie i powtarzalnie drukować swoje fotografie w najwyższej jakości Fine Art. Nie ma znaczenia, co już wiesz o drukowaniu – zarówno osoby początkujące, jak i mające spore doświadczenie, znajdą tu odpowiedzi na swoje pytania. Doświadczysz krok po kroku tego jak przygotowuję i drukuję każdą fotografię.

Te warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

 

 • jeśli chcesz poznać sekrety i zgłębić możliwości samodzielnego drukowania fotografii
 • chcesz zakupić lub posiadasz własną drukarkę, ale nie potrafisz wykorzystać 100% jej potencjału
 • chcesz pooglądać, poznać i zrozumieć różne papiery fotograficzne, a przede wszystkim znaleźć swoje ulubione
 • chcesz skutecznie i powtarzalnie drukować swoje fotografie za pomocą Lightrooma
 • stosunkowo dobrze obsługujesz komputer i lubisz poznawać nowe możliwości
 • jesteś osobą otwartą na ludzi, optymistycznie patrzysz na świat, lubisz siebie i innych
 • lubisz to, co robisz i Twoim motorem do działania jest stały rozwój
 • i najważniejsze – kochasz fotografować ;)

Zarezerwuj miejsce

wybierz dostępny termin warsztatów

dodatkowo każdy uczestnik otrzyma specjalny zestaw papierów i wzorników Hahnemühle o wartości 150 zł

Warsztaty drukowania: to najważniejsza wiedza, jaką powinien posiadać każdy świadomy fotograf, który chce drukować swoje zdjęcia. Bez względu na to, czy samodzielnie drukujesz zdjęcia na swojej drukarce, czy też zlecasz wydruki do zewnętrznych laboratoriów, te warsztaty pomogą Ci wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności. Po ich ukończeniu będziesz w stanie docenić dobrze wydrukowaną fotografię oraz rozpoznać i poprawić ewentualne błędy.

Warsztaty drukowania
17 czerwca (sobota)

cena: 1570 zł

Warsztaty drukowania
18 czerwca (niedziela)

cena: 1570 zł

Warsztaty drukowania
21 czerwca (środa)

cena: 1570 zł

Warsztaty drukowania
22 czerwca (czwartek)

cena: 1570 zł

Warsztaty MasterClass
– sztuka drukowania

24-25 czerwca (sobota-niedziela)

cena: 2500 zł

Warsztaty MasterClass – sztuka drukowania: dedykowane są fotografom, którzy znają podstawy drukowania, mają już jakieś doświadczenie i pragną przejść na wyższy poziom. W trakcie szkolenia będziemy drukować zdjęcia w różnych technikach i na różnych papierach, aby pomóc Ci zrozumieć i wybrać najlepsze dla Twojego stylu fotografowania. Wspólnie stworzymy Twój unikalny Workflow, dopasowany do Twoich potrzeb, aby ułatwić Ci pracę z drukowaniem zdjęć. Nauczysz się wszystkiego co ważne o fotografii FineArt, co pozwoli Ci na samodzielne przygotowanie zdjęć do sprzedaży.  To szkolenie, z którego warto skorzystać, aby zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zwiększyć swoje umiejętności.

* rekomendujemy zanim zapiszesz się na te warsztaty ukończyć warsztatach drukowania

FAQ

Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi – w razie potrzeby, poniżej będziemy dodawać kolejne odpowiedzi na pytania. Pamiętaj, jeśli masz jakieś inne pytania, lub coś jest niejasne – napisz do nas na adres email: warsztaty@pokochajfotografie.pl

Czy w trakcie warsztatów będzie można wydrukować własne zdjęcia?

Tak, to są warsztaty praktyczne – będzie dużo okazji do drukowania fotografii uczestników tylko wtedy uczymy się najwiecej. Do dyspozycji będą różne drukarki atramentowe firmy Epson.

Jak długo trwają warsztaty?

Warsztaty sztuka drukowania – trwają jeden dzień od godz. 10:00-18:00 z przerwą na lunch i trochę oddechu. Warsztaty dla zaawansowanych MasterClass – trwają dwa dni. Pierwszego dnia zaczynamy o godzinie 11.00 kończymy o 19.00, ale warto zaplanować trochę więcej czasu (po prostu trudno się rozstać i może nam się przedłużyć ;) Drugi dzień zaczynamy wcześniej, bo o 9.00, a kończymy o 17.00, aby tego samego dnia można było dotrzeć spokojnie do domu.

Czy muszę posiadać własną drukarkę?

Nie ma takiej potrzeby, wszystko dokładnie tłumaczę pokazując na moich drukarkach. Jeśli jesteś przed zakupem drukarki zrobię wszystko, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji jaką drukarkę wybrać, aby służyła długie lata i dawała powtarzalne efekty. A jeśli już posiadasz własną drukarkę, to na warsztatach dowiesz się jak wykorzystać maksimum jej możliwości.

Czego potrzebuję, aby wziąć udział w warsztatach?

Na te warsztaty można przyjechać z dyskiem pełnych zdjęć, notesem i otwartą głową – do naszej dyspozycji będzie stanowiska z zainstalowanym Adobe Lightroom Classic i skonfigurowanymi i podpiętymi wszystkimi drukarkami. Ale można też przywieźć własnego notebooka z zainstalowanym Lightroom w dowolnej wersji.

Potrzebuję fakturę. Czy ją dostanę?

Tak. Oczywiście wystawiamy faktury (zw. z VAT). Przy zamówieniu podaj NIP i dane firmy.