Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka Okiem Mistrza – to będzie niezwykłe spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim i fotografią. Bardzo nam zależy na Twojej opinii – napisz do nas, zostaw komentarz, zrób cokolwiek, co będziemy mogli zobaczyć. Będzie nam bardzo miło wiedzieć, że jesteś z drugiej strony. Jeśli chcesz – zgłoś do programu swoje fotografie. Fotografie prezentowane w tym odcinku są autorstwa Grzegorza Wroniszewskiego i ich publikację zaplanowaliśmy w kolejnym wydaniu magazynu PokochajFotografie.pl

 

41 komentarzy

 • mangold pisze:

  Wszystko ok, ale mam prośbę, więcej pokazujecie fotografie o których mowa :)

 • Agnieszka pisze:

  Pomysł na cykl filmów doskonały. Prowadzący p. Tomaszewski cudownie opowiada o fotografii, o świadomości robienia zdjęć, o szczegółach, które tworzą dobrą fotografię… czekam na kolejny odcinek :)

 • michał pisze:

  Dobre + bardzo dobre + ( pouczające* motywujące) = pokochaj fotografie :)

 • matipl pisze:

  Przychylam się do prośby @mangold, i powtórzę to co w komentarzu pod filmem: dźwięk (głos) też często ucieka.
  A poza tym jest super, bardzo dobry odcinek :)

 • Adam pisze:

  Świetny pomysł :)
  dźwięk to fakt, umyka ;) ale treść wypowiedzi w porównaniu do omawianych zdjęć, bardzo dobra :)
  powtórzę za Michałem
  Dobre + bardzo dobre + ( pouczające* motywujące) = pokochaj fotografie :) :)

 • Marza pisze:

  Opowieści mistrza – bardzo pouczające. Poproszę więcej:)

 • Jacek pisze:

  Jestem by patrzeć, patrzę bo przeżywam, a przeżywam aby zapamiętać to co zobaczyłem.

 • artur pisze:

  Chłonę wszystko, o czym mówi Pan Tomasz Tomaszewski.
  Cykl bardzo obiecujący. Wielkie dzięki.
  ps. powtarzam po przedmówcach uwagę o kiepskim dźwięku; generalnie wszystkie filmy są zbyt ciche

 • Jedrzej pisze:

  Pomysł świetny, Tomasz Tomaszewski genialny. Ten odcinek traktuję jednak jako wstęp do serii opowiadań o fotografii. W następnych odcinkach dowiedziałbym się chętnie więcej o sposobie patrzenia Tomasza Tomaszewskiego na wybrane zdjęcia, jego interpretacji poszczególnych ujęć. Cieszyłbym się gdyby Oko Mistrza „rozebrało” zdjęcia na czynniki pierwsze.
  Cieszę się na następny odcinek, bo jestem pewien, że będzie genialny – zresztą jak wszystko co organizujesz, Michale.

 • Mirosław pisze:

  Witam bardzo uważnie słuchałem Pana Tomaszewskiego bardzo ciekawie i rzeczowo tłumaczy nadesłane zdjęcia ,nawiasem mówiąc są bardzo ciekawe ujęcia bardzo ciekawe jest zdjęcie mostu gdzie na wysokości dziewczyna jak gdyby chciała się rzucić z mostu ale z uśmiechem druga obok przechodząca nie zwracała uwagi na robiącego zdjęcia . Następne na samym moście ten pan u którego ktoś go obejmuje widać same ręce gołe jak gdyby chciał kogoś przytulić na przeciw ” biedaczek” z butelczyną w dłoni przechodząc taki zmartwiony. Dla mnie jako taki lekki amator to rewelacja pozdrawiam P. Tomaszewskiego za bardzo wykład natemat fotografii pozdrawiam Mirosław z Zakopanego

 • Mirosław pisze:

  następna fotka ten facet jak gdyby był na moście a most wiruje na około przyglądałem się tej fotografii jak to moze być zrobione jestem małym amatorem i strasznie jestem zaciekawiony jaką techniką robiona ta fotka czy może ktoś mi wytłumaczyć jakim obiektywem i jak to robione jestem bardzo ciekaw pozdrawiam tego fotografa jak i jeszcze raz pozdrawiam P. Tomaszewskiego bardzo ciekawie opowiada z przyjemnością jego słuchalem i bedę oczekiwał na przyszły tydzień. Ja nie przesyłam swych zdjec ponieważ jeszcze nie potrafię coś podobnego zrobić jak ten fotograf jak jeszcze się podszkole we fotografii to może coś prześlę pozdrawiam Mirosław Zakopoane

 • Sławomir pisze:

  Po obejrzeniu, tknęło mnie… pokochałem fotografie na NOWO!!

 • Kristin pisze:

  Świetna forma nauki, tylko jak wspomnieli moi przedmówcy ,jeszcze więcej przydałoby się nawiązywać do wybranych zdjęć.

 • kazik pisze:

  Ciekawa idea i ciekawa opowieść. Dużo pozytywnych słów o autorze fotografii i fotografiach. Zabrakło mi krytyki – zwrócenia uwagi jak Pan Tomaszewski by starał się to zrobić inaczej, głównie kompozycyjnie.

 • Zboro pisze:

  Michał, super pomysł. Podziwiam za inspiracje. A TT – klasa sama w sobie…. pochwalam pomysł, z uwagami co do dźwięku jak powyżej :) ale to totalny drobiazg.

 • Tomek pisze:

  Bardzo ciekawe i mądre. Powtarzam się ale dobrze mi z tym: „tak trzymać”. Pan Tomasz Tomaszewski już mnie przykuł do kompa na kolejne odcinki.

 • Jacek pisze:

  Mistrzu- to do Pana T.Tomaszewskiego – ja słyszałem(dźwięk znośny) a w komp.mamy przeróżne możliwości i dopasowania tonalnego i wys.dźwięku i barwy. Ważniejsze jest to co Pan mówił o zdjęciu ale od strony scenografii (czysto reporterskie) – o uchwyconej chwili. Podobne uchwycenie akcji ,to jak rozciągnięcie mrugnięcia okiem. O tym jak powstało zdjęcie -niech opowiada autor. Wtedy chcę usłyszeć o jego klimacie,a strona techniczna nie będzie mnie interesowała. Pan wie b.dobrze ,że to co dla wykonawcy jest skarbem ,dla widza jest TYLKO obrazem. Pan pomaga widzom zrozumieć czemu to jest dobre,ładne,ciekawe. Autor dokładając SŁOWO (tekst)może nam pomóc zrozumieć czemu je wykonał. Myślę ,że na koniec było by dobrze, aby powstał zapis (może być spotkanie/konferencja audio -wideo) z twórcami wybranych przez Pana zdjęć. Właśnie po to aby dodali od siebie TO SŁOWO, jeśli zgodzi się na to Pan Michał Mrożek.

 • Henryk pisze:

  Znakomity pomysły, fakt zdjęcia przydało by się pokazać na początku ich omawiania. Niecierpliwie czekam na następne odcinki.

 • Emil pisze:

  Witam! Cóż za piękny przekaz, którego mogłem tu doświadczyć… Z serca do serca! Gratuluję! Czekam na kolejne odcinki…. Ależ to prawdziwe. Cieszę się bardzo, że Pan Tomasz zechciał podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą, refleksją. Jak dobrze się tego słucha… Jaki szczery jest ten przekaz i jak prosty w swej formie. Bardzo dziękuję wszystkim dzięki którym powstają tak poruszające materiały!

 • Bogusia pisze:

  Fantastyczny pomysł i fantastyczny wybór prowadzącego, niezwykłego człowieka, mistrza obrazu i słowa.

 • Piotr pisze:

  Zapowiada się rewelacyjny cykl. W końcu coś o duszy fotografii, a nie tylko o ciele (sprzęt, rozdzielczosć, photoshop).
  Tak, jak już parę osób wspomniało – trzeba by popracować nad dźwiękiem, ale nie jest tak źle, bo nagrane w spokoju więc wszystko i tak da się usłyszeć.

  Generalnie, Michale, gratulacje pomysłów i takiego rozkwitu portalu. Oby tak dalej :)

 • Aga pisze:

  Kapitalne!!! Bezcenne lekcje … !

 • viola pisze:

  czekam na więcej odcinków, choć nie do końca rozumiem tej formy z losowaniem. skoro p. Tomaszewski zna autora, to może sam będzie na przyszłośc decydował o czym chce mówić i czy warto, bo ten wylosowany niekoniecznie może być w jego odczuciu dobry. chyba, że będzie też mowa o złych fotografiach.

  a i widzę, że p. Tomaszewski nie oszczędzał na uwagach w kierunku pokochajfotografie.pl i sposobu działania serwisu (choćby medium, które wykorzystuje czy wycieczce do Indii). hm.. dość ciekawe, skoro zdecydował się tutaj wystąpić :)

  pozdrawiam

 • Alex Staff pisze:

  :) i tyle. Doskonała inicjatywa i perfekcyjna realizacja.
  Mistrz TT ubolewa, że my Polacy mamy problem ze znalezieniem kilku przymiotników opisujących fotografię i uczucia które w nas wywołuje jej oglądanie. . Najczęściej dla wyrażenia naszych doznań używamy określeń : Zaje..ste , zajefajne , masakryczne , epickie , czaderskie, wypasione itp. Szczególnie za to dziękuje wam Panowie TT i MM, że tym co robicie zmuszacie nas do przypomnienia sobie że obraz może być : uwodzicielski , ciepły , niepokjący , inspirujący , dramatyczny , rozedrgany , spujny , pełen miłości , uwierający , metafizyczny , przemyślany , … itp. Myślę że dzięki wam stajemy się lepsi , nie tylko w fotografii. Dziękuję

 • Agia pisze:

  Dopiero dzisiaj miałam chwilę, aby w spokoju obejrzeć cały film. Od dłuższego czasu aparat leży na półce. Zmęczył mnie wyścig o jakość i ostrość, o obróbkę w PS, LR. Proste słowa p. Tomaszewskiego na nowo obudziły pierwotną radość robienia zdjęć. Radość z dokumentowania rzeczywistości, którą JA widzę.
  Czekam na dalsze odcinki. Pozdrawiam Mistrza i autorów filmu :)

 • Anita pisze:

  świetny pomysł. fantastyczny człowiek. zasypią Was zdjęciami :)

 • Krzysztof pisze:

  Witam,
  Rozwijacie się, duży plus. Pomysły naprawdę ciekawe. TT zawsze mówi z przekazem.
  Dobry pomysł na odcinki w formie krótkich filmów. Czekam na następne.

 • fotozola pisze:

  moim zdaniem pomysł by zatrudnić pana Tomaszewskiego super, ale wymaga to wszystko szlifierki i cyzelowania. Nie dowiedziałam się dlaczego te zdjęcia są takie fascynujące, co w każdym z nich buduje nastrój. To powinna być analiza tego co zostało wyjęte z koperty.
  Tak żeby oko mistrza wskazało co jest mistrzowskie a co nie.
  Są wśród nas laicy i ci co się trochę znają. Myślę, że każdemu taka analiza coś by dała. A dygresje o fotografii generalnie zawsze mile widziane ale bez przegadania.
  Zawsze fajnie się was ogląda i tak i tak.

  powodzenia

 • Klaudia pisze:

  Witam:) Już pisałam dwa razy, ale teraz muszę dodać – dajcie komentarze na początku, bo ciężko przewijać ileś tam komentarzy, żeby dodać swój ;)) Pozdrawiam:) Z filmami super sprawa!

 • Mariusz pisze:

  Witam,
  dołączę się do pochwał – świetny pomysł. Realizacja też na plus, obraz żyleta, tylko troszkę nad dźwiękiem można byłoby popracować – używam piskaczków z monitora i słabo u mnie ze słyszalnością.
  Jeśli chodzi o uwagi komentujących odnośnie skąpego nawiązywania przez p. Tomaszewskiego do omawianych fotografii, to śmiem się nie zgodzić – cały czas była mowa o fotografii i ich autorze. Trudno oczekiwać, żeby fotograf z takim doświadczeniem zastanawiał się nad użytym obiektywem, parametrami naświetlania, kompozycją czy zastosowanymi technikami i trikami. W rozwoju fotografa jest kilka etapów. Jak fotografować, czyli sprzęt i technika. Potem przychodzi trudniejsze pytanie – co fotografować. A kiedy się wie jak i co, przychodzi pytanie, wbrew pozorom najtrudniejsze: po co fotografować. I o tym mówił pan Tomaszewski, niezwykle interesująco, na marginesie. Techniczne aspekty, triki i efekty tak ważne dla początkujących (sam się do nich zaliczam) przestają później mieć znaczenie a ważne staje się przesłanie fotografii, atmosfera, uczucia, powody dla których autor podjął temat. I wtedy fotografia mówi więcej o autorze, niż o tym co widać na zdjęciu. Pan Tomaszewski w swoich opowiadaniach sypie okruszki prowadzące do wyższego stopnia myślenia fotograficznego, ale każdy musi się ruszyć i te okruszki pozbierać. ;-)
  Bardzo ciekawy odcinek. Gratuluję.

  pozdrawiam
  Mariusz

  PS. Do Mirosława z Zakopanego – popróbuj z długim czasem naświetlania i pokręć trochę aparatem, obiektyw nie ma z tym wiele wspólnego.

 • Kot Kotowski pisze:

  Odcinek jak najbardziej OK. Natomiast nie można zapominać, że fotografia to rzecz jak najbardziej subiektywna i w dużej mierze zależy od wrażliwości samego odbiorcy. Wielu ludzi o prezentowanych zdjęciach powiedziałoby „o, takie o niczym”, nawet tych, którzy zajmują się fotografią. Dlatego tak ważnym elementem jest też wrażliwość i empatia osoby odczytującej obraz.
  Czekam na kolejne odcinki ;)

 • Marcin pisze:

  Hmmm, z jednej strony TT wciąż mówi o konieczności rozumienia lokalnej kultury, w której się fotografuje, a z drugiej sam wychwala zdjęcia, które mogłyby powstać w setkach miast na świecie, z ręki przedstawiciela dowolnej nacji. Tu wręcz nie chcemy wiedzieć za wiele, jak sam recenzent stwierdza, o atrakcyjności tych zdjęć stanowi to, że „zawierają pewną tajemnicę”.
  Teoria kulturowa jest dobra dla fotoreportażu (czyli poletka pana Tomasza), ale nie dla całości fotografii.

 • tomi09pl pisze:

  Pan Tomasz bardzo ciekawie mówi i opawiada różne rzeczy, jednak troche mało mimo wszystko w tym całym monologu fotografii, a więcej opowiadań „innych” i anegdot. Czekam na kolejny odcinek;]

 • Marcin pisze:

  Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za tą wypowiedź i anegdoty, bez których odbiór prezentowanych fotografii byłby dla mnie uboższy.
  Pana słowa o fotografii wprowadzają mnie w stan refleksji i nastrajają jak instrument do wydawania jazzowych dźwięków w przeżywaniu, odbiorze fotografii. Także dziękuję za dar dzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami.
  Rzeczywiście dźwięk co pewien czas ulega ściszeniu. Myślę, że w kolejnych odcinkach będzie lepiej.
  Czekam na następne odcinki, a jest już następny. Zatem pogrążam się w refleksji.

 • Teresa pisze:

  Bardzo mi podobało się spotkanie z p. Tomaszewiczem. Mam jedną uwagę, żeby zdjęcia były nieco dłużej prezentowane.

 • adam pisze:

  ależ Pan Tomasz ma charyzmę, brawo za pomysł i realizację

 • Ewelina Suchińska pisze:

  i całe szczęście panie Tomaszu, że nie posiada pan przekazu „telewizyjnego” a „sercowe” i „amatorskie” właśnie. To jest właśnie zbiór nieograniczony :)

 • Elzbieta Targonska pisze:

  Znakomity przekaz, sympatyczna i rzeczowa opowieśc wielkiego humanisty, Mistrza po prostu. Czekam na ciag dalszy

 • Jacek pisze:

  Okazuje się, że Pan Tomasz jest nie tylko światowej sławy artystą, ale także niezwykle zajmującą osobowością telewizyjną. Świetny program.

 • Monika pisze:

  fantastyczny program, tego mi trzeba! nie robić zdjęcia, ale szukać fotografii! to sobie biorę! :)

 • Grzegorz pisze:

  Super czlowiek!!

Leave a Reply