W miarę możliwości polecamy przełączyć na jakość 720p HD.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka Tajemnic Ciemni Cyfrowej – tym razem także na wasze życzenie zabieramy się za korekcje obiektywu. Napisz do nas co jest Twoim największym problemem w Lightroomie na jaki temat powinny być kolejne programy?

 

15 komentarzy

 • Dodałbym bym jeszcze, że tak głębokie zmiany w ekspozycji, które gwarantują efekty jakie podstawiłeś Michale na filmie, można przeprowadzić na plikach „raw”, ponieważ kompresja jpeg generalnie usuwa informację tak w miejscach prześwietlonych jak i niedoświetlonych. W związku z tym wyciąganie ze świateł i cieni możne odbyć się w dużo mniejszym zakresie. Jest to jeden z wielu powodów dla których należy fotografować właśnie w trybie „raw”. To się po prostu opłaca :) Twój film własnie to udowadnia.
  Pozdrawiam cieplutko jako wierny subskrybent :)

 • Marcin Wójkowski pisze:

  Na samym końcu filmu zostało dopowiedziane, żeby robic tylko w rawach :)

 • haaa :) 5:04 padło „cześć” . Okazało się że nie dotrwałem do końca :) To ci niespodzianka !

 • Jarek - d_1 pisze:

  Michał czemu jesteś taki złośliwy i końcówkę zrobiłeś w B&W (by nikt nie podejrzał wyniku końcowego hi, hi, hi). Taki z Ciebie tajemniczy Don Pedro :)

  To tak na marginesie. Ale to co najważniejsze dałeś mi nadzieję, że przepalone foty są w jakimś stopniu do uratowania. Dzięki, bo najczęściej kończyło się „delete-m”.

  Co do LR mam takie pytanko (może trochę zawiłe ale spróbuję jak najlepiej wytłumaczyć).

  W zakładce Biblioteka po lewej stronie jest wstążka o nazwie Foldery a pod nią Kolekcje. Wiadomo gdy utworzy się nowy folder ze zdjęciami LR go wykryje i będzie chciał zaimportować. Gdzieś czytałem czy oglądałem filmik, że można jeszcze zrobić sobie dodatkowo kolekcje zdjęć. Tak też zrobiłem. Utworzyłem kilkanaście kolekcji. powrzucałem tam zdjęcia (po co do tej pory nie wiem, chyba tylko po to by spróbować). Po jakimś czasie przyszła informacja o aktualizacji do nowszej wersji 5.3. Oczywiście jako, że jestem polakiem nie zrobiłem kopii zapasowej i archiwum. Po aktualizacji foldery wykrył, ale kolekcje tzn. foldery kolekcji były puste (bez zdjęć). A może jednak zrobiłem kopię i przywróciłem do wcześniejszych ustawień ale fakt faktem w kolekcjach zdjęć nie było!!! :( Przyznam się było to jakiś czas temu i dokładnie nie pamiętam.
  Czy jestem zmuszony usunąć wszystkie utworzone ale puste foldery kolekcji i tworzyć je na nowo, czy może w jakiś cudowny sposób da się je z powrotem pouzupełniać by nie bawić się w kasowanie i tworzenie od nowa? To po pierwsze, a po drugie jaka jest różnica między Folderami a Kolekcjami? I po co a raczej do czego mają służyć Kolekcje? Bardzo mnie to trapi?!
  Pozdrawiam Jarek.

 • tomek pisze:

  Michale jakim aparatem wykonane jest to zdjęcie?
  Propozycje do kolejnych odcinków: fajnie by było jakbyś pokazał coś w stylu różnych „ukrytych funkcji” takich jak klawisz ALT przy ostrzeniu zdjęć.

 • Zuzia Zawada pisze:

  Dziekuje Michal za porady lightroomowe. Wszystkie na wage zlota i Twoj opanowany sposob przekazu!:) ja pytanie z innej beczki-jakie sa parametry Twojego macbooka? Czy tylko na nim pracujesz? Jaki back up polecasz.Pozdrawiam I czekam na wiecej

 • Magdalena Skomorowska pisze:

  czekam na trochę o edycji cz-b portretów, wyciągnięciu detali itp …… oraz…. na…. lightroomowe warsztaty we Wrocławiu :)

 • Leszek Kulawik pisze:

  Dzięki za twoją radość – dzielenia się swoją wiedzą z nami

 • Michał pisze:

  Super poradnik jak zwykle dużo cennej wiedzy. Fajnie by było jak by następny lub kolejny odcinek było o redukcji szumów na zdjęć z różnych czułości przygotowując zdjęcia do druku.

 • Filip pisze:

  Świetna sprawa!
  Chętnie bym zobaczył jak zrobić efekt podświetlenia. Czyli takie zdjęcie np. wpadające promienie słońca przez okno albo przebijające się promienie przez chmury.
  Pozdrawiam i miłej pracy ! :D

 • Elzbieta Targonska pisze:

  Tak, jak zwykle coś niejasnego stało się jasne ( w przeciwieństwie do kadru), ale nie do końca rozumiem zamysł z wersja black-white w końcówce. Chętnie zobaczyłabym M.Nabrdalika w kolorze ;-)

 • Jerzy pisze:

  Szkoda że na początku nie jest powiedziane w jakim formacie jest to pokazywane obrabiane zdjęcie – czy jest ono RAW czy JPG ?

 • JagiS pisze:

  „Rób w Raw’ach” zdanie kluczowe, inaczej nie byłaby możliwa tak głęboka edycja. Dlatego warto oglądać do końca. Michał, moje życie nie jest już takie samo jak 6:30 min temu. Dzięki.

 • SlicaR pisze:

  Przy okazji: „rób w raw’ach” mógłbyś powiedzieć coś więcej o .pef .dng czy co tam jeszcze jest innego. W czym konkretnie robić, dlaczego, jaka jest różnica.
  Co do pomysłów zgadzam się z propozycjami dotyczącymi b&w i odszumianiem.

Leave a Reply