was successfully added to your cart.

Koszyk

Rafał Milach – W samochodzie z R

By 03-02-2012 20 listopada, 2013 News

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich miłośników twórczości gliwiczanina Rafała Milacha na wernisaż wystawy „W samochodzie z R”. Będzie też okazja zakupić niezwykłą książkę pod tym samym tytułem. Wszystko zaczyna się w piątek, 3 lutego o godz. 18:00 w naszej ulubionej Czytelni Sztuki w Gliwicach. A już 4 lutego o godz. 16:30 Rafał Milach oprowadzi chętnych po wystawie.

Cykl fotografii „W samochodzie z R”, który Czytelnia Sztuki zaprezentuje na najbliższej wystawie, jest wątkiem dosyć oryginalnym w twórczości Rafała Milacha. Pochodzący z Gliwic fotograf, zainteresowany na co dzień w swojej pracy zagadnieniem przemian w Europie Środkowo-Wschodniej zabiera nas w podróż w zupełnie inne rejony. Przedstawia nam swoją historię o współczesnej Islandii – kraju dotąd mu nieznanym.

Milach podróżuje wraz z islandzkim pisarzem – Huldarem Breiðfjörðem. Daleko mu jednak do typowego turysty. Nie interesują go bowiem standardowe atrakcje. Oglądamy swego rodzaju pamiętnik podróży będący bardzo subiektywnym zapisem wyprawy, podczas której fotograf podchwytuje wiele wątków w różnorodnych stylistykach. Nie daje widzowi prostych odpowiedzi na pytania o daleką Islandię. Skupiając się na detalach odwiedzanych miejsc, przyglądając się uważnie napotkanym mieszkańcom wyspy Milach tworzy obraz nasycony – dla rzetelnej i niepowierzchownej opowieści cennymi – szczegółami.

Pracę artysty obserwuje i relacjonuje pisarz, który na co dzień jest mieszkańcem wyspy. Odbiera więc fotograficzne wybory R ze zdziwieniem, lecz jednocześnie – dzięki setkom pytań, które są mu zadawane jako tubylcowi – ewidencjonuje swoją wiedzę, czego – jako widzowie i czytelnicy – możemy być świadkami.

To – w dobrym znaczeniu tego słowa – Islandia w pigułce. Zadziwiająca kompilacja! – tak opisuje prace Milacha dziennikarz radiowej Trójki – Michał Nogaś. Cykl fotografii „W samochodzie z R” to jeden z tych materiałów lub jedna z tych opowieści, gdzie obok treści przekazanej fotografiami – w tym przypadku historii o Islandii, fotograf pozwala nam na bezkarne podglądanie swojego warsztatu.

Maga Sokalska kuratorka wystawy

 

 

PUBLIKACJA „W SAMOCHODZIE Z R”

Podczas wernisażu wystawy „W samochodzie z R” odbędzie się promocja książki o tym samym tytule. Nowocześnie zaprojektowania publikacja autorstwa Rafała Milacha oraz Huldara Breiðfjörða ukazała się właśnie nakładem Czytelni Sztuki | Muzeum w Gliwicach. Seria „W samochodzie z R” została doceniona przez Jury New York Photo Awards 2011 nagrodą główną. A publikacja, jeszcze w formie makiety uzyskała też w 2011 roku prestiżową nagrodę serwisu Blurb za najlepszą publikację dokumentalną.