W miarę możliwości polecamy przełączyć na jakość 720p HD.
Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka Tajemnic Ciemni Cyfrowej. Poznaj potężne możliwości Lightrooma 5. Bardzo nam zależy na Twojej opinii – zostaw komentarz, zrób cokolwiek, co będziemy mogli zobaczyć. Napisz do nas co jest Twoim największym problemem w Lightroomie na jaki temat powinny być kolejne programy?

 

28 komentarzy

 • Marcin pisze:

  Jakiego tabletu uzywasz?

 • Magdalena pisze:

  Nie jestem mężczyzną, a zwracasz się do mnie jak do mężczyzny. To jednak drażni w odbiorze tutoriala. Czy nie lepiej zwracać się w liczbie mnogiej tak, aby nie ograniczać się tylko do formy męskiej?

  • Joanna pisze:

   Popieram.

   • Macie rację. Postaram się na to zwracać uwagę następnym razem, to bardzo ważne jest mi głupio – przepraszam.

    • Max pisze:

     … bądź sobą , nie ulegaj komunistycznym nawykom przywoływanym do tablicy tylko po to aby utrudniać komunikację … jak zaczniesz gadać jak w TV to ja się wypisuję , cenię Ciebie za wiedzę szczerość wypowiedzi i bezpośredniość komunikacji … inaczej nie będziesz soba, będziesz „SZTUCZNY PREZENTER” pozbawiony charyzmy ale „poprawny politycznie PAN ” … OBY FORMA NIE PRZEROSLA TRESCI …;-) !

     • Max, dzięki za wsparcie, rozumiem co masz na myśli i możesz być spokojny o moją bezpośrednią komunikację ;) ale w tym przypadku dziewczyny mają rację ;))

   • Max pisze:

    … przesada, komunikatywnosc to rzecz wazna, a Ty nie jest przeciez ani forma meska ani zenska – amerykanie nigdy sie nie obrazaja, no ale w Polsce … LUDZIE DRAZLIWI BARDZO czy to aby nie przesada, .. liczy sie czlowiek, wiedza i komunikatywnosc bezposrednia Marcin dobrze gada i ciekawie to po co sie czepiac – prosze towarzyszek he he he, nie przesadzajcie z przerostem formy nad tresc :-) Pozdrawiam SZANOWNE PANIE KOLEŻANKI :-) sympatycznego Marcina i wszystkich innych pozytywnie zakręconych i zwariowanych do szpiku kości na punkcie fotografii Lubię takich wariatów w temacie – UZALEŻNIONY OD FOTOGRAFII … koleżanki chyba się nie obrażą … ;-) … mnie nie musicie uczyc jak mam żyć i gadać robie jak czuję a czuję się wolnym człowiekiem i tak mi dobrze nie skrepowany „liczbą mnogą” ;-)

  • ET pisze:

   Także lekutko mnie to drażni , jakkolwiek koncentruję się na meritum a nie na formach.

 • Jacek pisze:

  Dzień dobry. Dobrze mówisz.! Wszystko jest jasne i proste. Mam inne programy ,ale w sumie w cyfrowej ciemni chodzi albo o maksymalne ratowanie zdjęcia (tematu) albo o minimalne poprawki ,uszlachetniające nasze dzieła. W trakcie wykładu jednym tylko słowem napomknąłeś o jasnym polu w górnym prawym(dla patrzącego) rogu i wykonałeś obramowanie w taki sposób aby nie odcinać tego pola a obramować je od góry ciemniejszym obszarem markizy.Zrobiłeś to prawidłowo .Bo gdyby pozostało na obrzeżu to wyglądało by to jak wygryzienie. Na przeciwległym rogu(dolnym)stoi puszka jasna ,tu postąpiłeś w podobny sposób.Tu rządzi zasada grafiki i czystej logiki. To są drobiazgi-„to po co ja o tym tyle napisałem” ;).Przepraszam ,ale wezwałeś do komentowania.Pozdrawiam.JO.

 • Leszek pisze:

  Ostatnio się mocowałem z ramką, żeby ją przewrócić, a tu wystarczy tylko
  „X”… :) Bardzo przydatny materiał, dzięki. Na przyszłość może Lens
  Corrections i/albo Adjustment Brush?

 • Krzysiek pisze:

  Mogłeś wspomnieć także o przygaszaniu tła – bardzo przydatne właśnie przy kadrowaniu. Skrót L i obszar poza kadrem przygasza się lub gaśnie całkiem (znikają także wszystkie „rozpraszające” suwaki, ramki itd.), ale nadal możemy przesuwać wykadrowaną ramkę, zmieniać proporcje i dopieszczać kadr ;) pozdrawiam

 • Elzbieta Targonska pisze:

  BDB materiał, czekam na kolejne. Chętnie posłuchałabym o korekcji obiektywu , używaniu krzywych tonalnych oraz usuwaniu farfocli ( SPOT REMOVAL) – z tym nie umiem sobie poradzić, a bywa potrzebne. Pozdrawiam cieplo

 • mariusz pisze:

  Witam, fajny odcinek. Myślałem, że niczego nowego się nie dowiem a jednak z x-em mnie zaskoczyłes :). Jeśli chodzi o cyfrową „jaśnię” – bo tak chyba lightroom należałoby tłumaczyć :) – to mnie „męczy” zarządzanie kolorem. Dokladniej to brak możliwości wybrania ‚intentu’ innego niż perceptualny przy eksportowaniu jpgów. Męczy mnie to przy przygotowywaniu plików do labu z konwersją do profilu. Jednak z tym raczej nic nie zaradzisz. A może jednak? :-)

  • krzysiek pisze:

   Przy eksporcie chyba się nie da, ale jeśli potrzebujesz tylko do jpg, to drukuj do jpg z modułu Print – tam jest zarządzanie kolorem (ale z kolei nie ma pewnych funkcji exportu), po skonfigurowaniu własnych formatów szybko i sprawnie …

   • Mariusz pisze:

    Dzięki za poradę. Znam to obejście. Wkurza mnie po prostu brak normalnego eksportu. Myślałem, że może Michał ma wtyki w Adobe i coś zaradzi… ;)

 • Elżbieta Rogaczewska pisze:

  bardzo , bardzo interesujące . Wydawało mi się, że kwestie kadrowania w LR są mi już znane , tymczasem okazało się,żze z tego odcinka dowiedziałam się wielu cennych rzeczy. Np. pion to „x” i tajemnice dot. klawisza „0” . Zaraz potrenuję. DZIĘKI – :)

 • Ula pisze:

  Witam,
  bardzo fajna seria filmów. Stawiam właśnie pierwsze kroki w tym programie i sporo mi się rozjaśniło.
  Oczywiście z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki…
  Zarządzanie kolorem – ten problem mnie nurtuje. Jak eksportuje pliki do tiff to kolory zupełnie wariują.
  Byłoby super gdybyś mógł kiedyś o tym coś powiedzieć.
  Pozdrawiam i bardzo dziękuję

 • Kasper pisze:

  Witam
  Ja mam pytanie może jest to banalne pytanie ale w jaki sposób zapisać „obrobione” zdjęcie?

 • Luke Andrzejewski pisze:

  Super!
  Powiedzcie proszę – co to za rysik/pióro?

 • Paweł Pulak pisze:

  świetnie przygotowana seria już ostrzę sobie ząbki na kolejne odcinki ;-)

 • Pawel Sadownik pisze:

  bardzo mnie interesują dwie sprawy:
  1 – zarządzanie metadanymi, przenoszenie metadanych między katalogami, szukanie w wielu katalogach
  2 – efektywna praca z dwoma monitorami
  pozdrawiam

 • Irena pisze:

  świetny program, teoreczynie poruszasz bardzo łatwy i znany wszystkim temat, ale jednocześnie zanlazłam tu kilka ważnych spraw, o których albo zapomiałam, albo nie wiedziałam. dziękuję

 • Michał pisze:

  Dzięki! Wiedziałem, że można przełączyć siatki ale klawiszy i kombinacji jest multum…

 • Piotr Babiński pisze:

  Czemu nie ma nowych tematów związanych z Lightroom’em proszę o kolejne odcinki.

 • Marcin pisze:

  Przy kadrowaniu przydatne jest naciśnięcie „L” – przyciemnienie wszystkiego prócz zdjęcia. Dzięki temu możemy skupić się tylko na wykadrowanej części fotografii.

 • Miro pisze:

  Super się podoba. Otwierają się oczy zdumionych niedowiarków że tak można!

Leave a Reply