Skip to main content

Jak pisać o fotografii, a jak tego nie robić?

W pierwszy październikowy weekend spotkaliśmy się w gliwickiej pokochajowej pracowni w całkiem nowej sprawie: aby rozwijać umiejętność opisywania własnych fotografii. Naszą przewodniczką w tym trudnym temacie była Renata Gluza – dziennikarka i redaktorka z wieloletnim stażem. Nie zabrakło ciekawych przykładów, ćwiczeń i wskazówek, ale przede wszystkim pracowaliśmy nad naszymi własnymi fotografiami i opisami, a także fotograficznym bio. Serdecznie dziękujemy Renacie za zaangażowanie, a wszystkim Uczestnikom za aktywny udział i serdeczną atmosferę twórczej pracy!

Wiosną planujemy kolejną edycję warsztatów sztuka opisywania fotografii – zostaw maila, jeśli chcesz dostać informację 

   

  „Wybierając się na te warsztaty przyświecał mi konkretny cel: chciałem się utwierdzić w przekonaniu, że dobra fotografia nie potrzebuje opisu. Prowadzącej wystarczyło 15 min, aby mnie z tego błędu wyprowadzić. Uwielbiam takie sytuacje, stawiam się w nich celowo, bo wtedy mam poczucie, że się rozwijam. Jeżeli macie podobnie to Pokochaj Fotografię jest do tego idealnym miejscem. Każda moja tutaj wizyta obfituje w takie zaskoczenia, a wszystko to w fantastycznej atmosferze pozytywnie nastawionych osób.
  Celowo nie sprawdziłem kim jest Renata Gluza, aby nie zbudować sobie jakichś sztucznych filtrów. Sam powitalny uścisk dłoni dał mi do zrozumienia, iż mam do czynienia z profesjonalistką i nie będzie łatwo, a kolejne minuty warsztatów tylko mnie w tym utwierdzały. Wiedza, doświadczenie, pewność tego, co mówi, wręcz od prowadzącej emanowały. To niesamowite doświadczenie obcować z takimi pasjonatami, bardzo rozwija i poszerza horyzonty. Gorąco polecam i mam nadzieję na więcej.

  Krzysiek Łapsa

   

  „Po raz pierwszy u Michała w Gliwicach fotografia była na drugim miejscu. W roli głównej – tekst, słowo. Na dwa dni zamieniliśmy się rolami z odbiorcami naszych fotografii. Oglądaliśmy nasze zdjęcia i staraliśmy się je zobaczyć oczami naszych widzów. Bardzo ciekawe to i pouczające doświadczenie. W tej nowej sytuacji pomagała nam niesamowita Renata Gluza – mistrzyni w operowaniu słowem i budowaniu kontekstu do zdjęć. Dodatkowy smaczek: widok Michała w swoim mateczniku, w roli kursanta – bezcenny. Warsztaty polecam z całego serca.”

  Ryszard Filip Filipowicz

   

  „Było świetnie, było inaczej, bo zmieniło mój punkt widzenia na fotografię. No i czysta przyjemność ze spotkania.”
  Piotr Borowski

  „Lili i Michale, chciałabym Wam pięknie podziękować za zorganizowanie tych warsztatów, za fantastyczną atmosferę, mimo że byłam u Was pierwszy raz, dużą wiedzę od Renaty, przebieżkę po galeriach i pyszną pizzę. Było świetnie i jeśli będzie sposobność, to wrócę :-)”

  Magdalena Topczewska

   

  „Było świetnie, dziękuję za wspaniały warsztat tak potrzebny każdemu, kto publikuje lub wystawia swoje fotografie. Dużo ważnych i przydatnych wskazówek i ćwiczeń. Piątka z plusem. Atmosfera, jak zawsze, wspaniała. Polecam każdemu.”

  Katarzyna Bąkowska

   

   

  fot. Lili Haduch & Michał Mrozek

  Wiosną planujemy kolejną edycję warsztatów sztuka opisywania fotografii – zostaw maila jeśli chcesz dostać informację