was successfully added to your cart.

Koszyk

Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich

By 03-02-2014 10 lutego, 2014 News

2014_01_28_wystawa_czartoryscy

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej 11 lutego (piątek), godzina 18.30, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

Wystawa stanowi część projektu „Adam i Jadwiga Czartoryscy” realizowanego przez ich wnuczkę Barbarę Caillot-Dubus i historyka Marcina Brzezińskiego. W ramach projektu powstała strona internetowa www.ajczartoryscy.pl, a w październiku 2013 ukazała się książka „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia”, o której pisaliśmy w ostatnim 17 wydaniu magazynu PF.

Fot. 3

Studenci Politechniki Lwowskiej. Adam Czartoryski z papierosem i gazetą, lata 20. XX w. Fot. Archiwum A. i J. Czartoryskich

Fotograficzna opowieść o przedwojennej arystokracji i ziemiaństwie. Fascynująca historia życia Adama i Jadwigi Czartoryskich widziana oczami ich wnuczki Barbary Caillot-Dubus od 11 lutego w Domu Spotkań z Historią.

Na wystawie zaprezentujemy blisko 50 fotografii pochodzących z prywatnego archiwum Adama i Jadwigi Czartoryskich: portrety i fotografie rodzinne, pejzaże i fotoreportaże o dużych walorach artystycznych, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa.

Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką, choć nie uczestniczyli w życiu politycznym czy publicznym pozostawili niezwykle interesującą kolekcję zdjęć i dokumentów.

Wraz ze śmiercią Jadwigi Czartoryskiej, autorki większości fotografii, do rąk ich wnuczki, Barbary Caillot-Dubus trafiły stare albumy, negatywy, dzienniki i wspomnienia: „Wszystkie fotografie i dokumenty z jednej szafy stały się elementem historycznej układanki. W ciągu trzech lat, z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego, stworzyłam subiektywną opowieść fotograficzną o moich Dziadkach. Wybierałam te zdjęcia i teksty, które do mnie przemawiały, gdy widziałam w nich siłę, dużo emocji, przesłanie” – mówi Barbara Caillot-Dubus.

Wystawa stanowi część projektu „Adam i Jadwiga Czartoryscy” realizowanego przez ich wnuczkę Barbarę Caillot-Dubus i historyka Marcina Brzezińskiego. W ramach projektu powstała strona internetowa www.ajczartoryscy.pl, a w październiku 2013 ukazała się książka „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia”.

Wystawa jest kolejnym krokiem mającym na celu przybliżenie szerszej publiczności historii życia dwójki ludzi, wywodzących się z dwóch rodów „najjaśniejszej Rzeczypospolitej”, którzy pozostawili po sobie jedyne w swoim rodzaju świadectwo Photo Classeur.

Fot. 2

Przed burza, lata 30. XX w. Fot. Archiwum A. i J. Czartoryskich

 

Autorzy wystawy:

Barbara Caillot-Dubus (ur. w Paryżu), dzieciństwo i młodość spędziła we Francji i w Polsce (na Podhalu). Studiowała dziennikarstwo, kulturoznawstwo i języki obce. Podróżniczka zafascynowana etnografią. Odwiedza i fotografuje przede wszystkim kraje azjatyckie, dokumentuje odmienne kultury i zwyczaje. Została nagrodzona przez Jacques’a Chiraca za reportaż o misjach katolickich w Indiach. Od 1999 roku mieszka w Polsce. Od 2009 roku należy do Press Club Polska, od 2011 do Związku Polskich Artystów Fotografików. Za Theklę i jej chłopakowy świat otrzymała w 2010 roku nagrodę IBBY dla najlepszej książki dziecięcej roku.

Marcin Brzeziński, od lat zajmuje się losami polskiego ziemiaństwa, zgłębiając dzieje polskich rodów i ich rezydencji. Interesuje się starą fotografią i historią przedwojennej Warszawy. Współautor książek: Leliwici Tarnowscy (1996), Końskie – zarys dziejów (1998), Podolskie pisanki – historia albumu z kolekcji rodziny Belina-Brzozowskich (2012). W 2008 roku przygotował część fotograficzną wystawy Ex Collectione Dzikoviana. Zbiory hrabiów Tarnowskich z Dzikowa. Dwa lata później ekspozycję Nie mamy tu miasta trwającego – opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim, prezentowaną w Domu Spotkań z Historią

Fot. 1

Pełkinie, 1928. Fot. Archiwum A. i J. Czartoryskich

 

Bohaterowie wystawy:

Adam Czartoryski Urodzony 16 stycznia 1906 w miejscowości Pełkinie, w dolinie Dolnego Sanu, w majątku należącym do Czartoryskich od końca XVIII wieku. Wraz z wybuchem I wojny światowej i zbliżającym się frontem rosyjskim Czartoryscy przyjmują zaproszenie Stadnickich i przeprowadzają się do Frainu (Vranov nad Dyjí) w południowo-wschodnich Czechach. Adam Czartoryski kończy studia na Uniwersytecie Poznańskim i rozpoczyna służbę wojskową. W 1937 poślubia Jadwigę Stadnicką i przejmuje majątki Głuszyna, Wiry i Babki koło Poznania. W 1939 bierze udział w kampanii wrześniowej, w tym w bitwie nad Bzurą. W maju 1942 przenosi się wraz z rodziną do Szczawnicy, gdzie zostaje nadleśniczym okolicznych lasów swojego teścia Adama Stadnickiego i dyrektorem zakładu zdrojowego; wstępuje do Armii Krajowej pod pseudonimem „Szpak” i obejmuje dowództwo placówki Szczawnica, gdzie w lipcu 1944 rozpoczyna Akcję Burza”. Po wojnie zostaje na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1965 uzyskuje stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych. Po przejściu na emeryturę mieszka wraz z żoną w ukochanym Kościelisku. Ostatnie 10 lat życia spędza w Warszawie. Umiera 11 czerwca 1998. Pochowany na starych Powązkach.

Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim.

 

Jadwiga ze Stadnickich Czartoryska Urodzona 26 maja 1913 w Nawojowej, majątku leżącym w dzisiejszym województwie małopolskim, w rodzinie Stadnickich, związanej z dwiema rezydencjami: Nawojową oraz malowniczo położonym nad rzeką Dyją zamkiem we Frainie (Vranowie). Interesuje się fotografią, kończy Wyższą Szkołę Handlową w Poznaniu oraz szkołę pielęgniarską Czerwonego Krzyża. W 1937 poślubia Adama Czartoryskiego, w kolejnych latach przychodzą na świat ich dzieci: Jerzy, Maria, Izabella i Jadwiga. W czasie wojny wstępuje do Armii Krajowej i przyjmuje pseudonim „Tuja”. Po wojnie pracuje w konsulacie amerykańskim w Poznaniu. Po prześciu na emeryturę mieszka wraz z mężem koło Zakopanego. Ostatnie lata życia spędza w Warszawie, gdzie umiera 28 grudnia 2009, zostaje pochowana obok męża.

Odznaczona Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzancki.

 

Informacje dodatkowe:

Wydarzenia towarzyszące wystawie w DSH. Spotkanie o projekcie „Adam i Jadwiga Czartoryscy” (7.03), warsztaty fotograficzne dla dzieci z udziałem Barbary Caillot-Dubus (9.03), spotkanie o życiu i pasji Ojca Michała Czartoryskiego – architekta, dominikanina, powstańca i błogosławionego przez kościół katolicki (18.03).

Film z książką w księgarni DSH. Unikatowe kroniki rodzinne wraz z filmem z uroczystości ślubnej, zrealizowanego przez służbę bezpieczeństwa w 1967 roku do nabycia w DSH,.wraz z książką, przez cały okres trwania wystawy.

Harmonogram ekspozycji: Kraków (kwiecień-maj), Zakopane (czerwiec-sierpień), Puławy (sierpień-wrzesień), Nowy Sącz (październik-listopad), Poznań (grudzień 2014-styczeń 2015), Jarosław (styczeń-luty 2015). W 2015 wystawa pojedzie do: Lwowa, Wilna, Wiednia, Paryża.

Wystawa została wydrukowana w archiwalnej technologii Digigraphie®, firmy Epson. Transport wystawy zapewnia Wyłączny Partner Logistyczny Geodis.

 

Kontakt:

Kinga Sochacka, 22 255 05 21; 533 190 000; k.sochacka@dsh.waw.pl

Małgorzata Purzyńska, 22 255 05 20; 601 502 609; m.purzynska@dsh.waw.pl

 

Magazyn PokochajFotografie.pl objąło patronat nad wystawą