Skip to main content

VIII FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo

VIII FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo, 
Bielsko-Biała, 11 – 27 października 2019


FotoArtFestival to duże wydarzenie o charakterze międzynarodowym, na które składają się wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, stoiska firmowe, prezentacje filmowe i ważne konkursy fotograficzne, przyciągające setki chętnych z Polski i zagranicy. Organizatorzy zapraszają gwiazdy fotografii z całego świata, w tym z Polski. W tym roku Bielsko-Biała gościć będzie przedstawicieli z 20 krajów świata (Europa, Ameryka, Afryka, Australia). Co istotne wszystkie wystawy główne FotoArtFestivalu pokazywane są w Polsce po raz pierwszy!

FotoArtFestiwal – jak zawsze – nie ma żadnego tematu wiodącego, natomiast organizator skupia się po prostu na dobrej fotografii z najwyższej półki i na artystach, którzy mają wiele do powiedzenia w świecie fotografii!

Najważniejszymi dniami FotoArtFestivalu jest tzw. Maraton Autorski, czyli weekend intensywnych spotkań, pokazów, filmów, prelekcji. W tym roku przypada on na 12 – 13 października. Większość znakomitych artystów ze świata przyjeżdża do Bielska-Białej osobiście, będąc wyjątkową inspiracją dla licznej widowni. Atmosfera spotkań jest pełna skupienia i gorących dyskusji.

fot. Stephanie Gengotti

Na wystawach zobaczymy reportaż, dokument, portret, pejzaż, eksperyment. Fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe. A do tego wiele ciekawych projekcji filmowych.

FotoArtFestival widoczny jest w przestrzeni miasta, a wszystkie wystawy można obejrzeć spacerując pieszo po centrum kameralnego, przyjaznego miasta.

W jego organizację zaangażowane są wszystkie ważniejsze placówki kulturalne Bielska-, m.in. Muzeum Techniki, Galeria Bielska BWA, Galeria Fotografii B&B, Regionalne Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury i wiele innych. Ogromny wkład w to wydarzenie ma również handlowa Galeria Sfera, która od kilku już lat z powodzeniem promuje sztukę i kult w przestrzeni komercyjnej.

FotoArtFestival skupia wokół siebie profesjonalistów, którzy są wzorem dla rzeszy fotografujących, ale impreza przyciąga także amatorów, którym FAF umożliwia zaprezentowanie się na tym szerokim i prestiżowym forum w takich segmentach jak FotoOpen (wystawa zbiorowa), DiasShow (pokazy multimedialne), czy Trampolina FAF (przegląd portfolio). Udział w tych festiwalowych wydarzeniach daje szansę zaistnienia fotografom-amatorom w gronie artystów uznanych w świecie fotografii.

Fot. Clemens Ascher

Fot. Clemens Ascher

Hasłem FotoArtFestivalu jest Slow Life oraz działanie dla ludzi, poprzez fotograficzne opowieści o ludziach. 
Można się tu wiele nauczyć, podpatrzeć, zainspirować i zawiązać nowe przyjaźnie. Sprzyja temu szczególny klimat miasta. Dzięki FotoArtFestivalowi, świat zjeżdża do Bielska-Białej.

Głównymi sponsorami FotoArtFestivalu w Bielsku-BIałej są firmy: EPSON, ALSTOR oraz AQUA. FotoArtFestival powstał dzięki wsparciu ze środków Województwa Śląskiego. Głównym partnerem jest Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. 

Mecenasem FotoArtFestiwalu jest Stowarzyszenie ZAiKS; od początku istnienia FAF odbywa się również pod artystycznym patronem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Organizatory: Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie festiwalu fotoartfestival.com

 

fot. Gengotti Circus