Skip to main content

Uliczne Atelier

By 16-06-201123 lutego, 2016Projekty

Zaczęło się chyba od panoramy Simona Hoegsberga. obcy ludzie, na moście. nieświadomi zrobionych im zdjęć, nieświadomi towarzystwa, w którym się znajdą. obaj byliśmy urzeczeni pomysłem, jego wykonaniem. a potem były rozmowy o festiwalu i, wśród luźno rzucanych myśli, pomysł na happening – instalację na środku rynku, zabawę formą – rekwizytem, otoczeniem. temat powracał przy kolejnych kubkach kawy, gdzieś tam, do pomysłu dokiełkowała na powrót panorama, wreszcie..

w sierpniu 2009 roku, w dwóch podejściach, na gliwickim rynku porwaliśmy do wspólnego, choć za każdym razem indywidualnego, portretu ponad tysiąc osób. porywaliśmy – kusiliśmy, przekonywaliśmy, zapraszaliśmy, negocjowaliśmy. w przypadku tych najbardziej barwnych osób – niemal błagając o zgodę na zdjęcie. dlaczego?

 

bo, wybaczcie banał, ludzie są piękni. bo są interesujący, niesamowicie różnorodni. bo gdy zestawiliśmy ze sobą pierwsze portrety – wiedzieliśmy już, że to dopiero początek. że będzie to projekt, któremu poświęcimy kawałek życia, z którym lada dzień ruszymy dalej.

to taka nasza próba zatrzymania się na człowieku – indywidualny portret każdego, kto się na niego zgodzi – w tym bardzo konkretnym czasie, przez neutralne tło umożliwiając skupienie się na detalach, niuansach ubrania, postawy, wyrazu twarzy – często tej, w każdym tak bardzo innej, iskierce radości.

to próba zatrzymania czasu, zapamiętania tych wszystkich ludzi takimi, jakimi w danej chwili byli, jakimi już nigdy nie będą. wreszcie – spotkania ich ze sobą, wszystkich tych podobnych, choć przecież tak bardzo niepodobnych.

to nasz zachwyt nad różnorodnością, zachwyt nad człowiekiem.

Autorzy: Piotr Chlipalski & Michał Mrozek

 

Było:

8 sierpnia, 30 sierpnia 2009 – Gliwice, Rynek
w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy”

23-24 października 2009 – Poznań, Stary Rynek
na zaproszenie Fundacji SPOT, Galerii Miejskiej Arsenał i Miasta Poznań
patronat honorowy: Prezydent Miasta Poznania

21-22 kwietnia – Wrocław
Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego

23-24 kwietnia – Wrocław
Rynek

1 maja – 2 maja 2010 – Cieszyn
w ramach 12. Festiwalu Kino na Granicy

16-17 czerwca 2010 – Lublin
w ramach Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”

9 lipca 2010 – Lubiąż
w ramach SLOT Art Festival

17-18 września 2010 – Rybnik
w ramach projektu „BORDERLESS”

15-16 października 2010 – Cieszyn
w ramach projektu „BORDERLESS”

20-21 października 2010 – Ostrava
w ramach projektu „BORDERLESS”