Warsztaty we Lwowie z Tomkiem Sikorą

Termin: 3-10 czerwca 2017 
Gdzie: Lwów, Ukraina
Prowadzi: Tomek Sikora
Liczba osób: 8 miejsc

Zapraszamy na intensywne tygodniowe warsztaty fotografii ulicznej. W pięknym mieście, o bogatej historii i dużej dawce codziennych atrakcji, pod okiem Tomka Sikory rozwijać będziemy fotograficzny warsztat. Zadaniem warsztatowiczów będzie rejestrowanie aparatem – pod okiem mistrza – relacji międzyludzkich w przestrzeni miasta. Codziennie będziemy się mieszali w tłumie ludzi, aby niepostrzeżenie fotografować emocje w ich codziennym życiu. Wieczorem, po kolacji uczestnicy warsztatów pokażą w naszej grupie wybrane przez siebie zdjęcia, które wspólnie omówimy i przeanalizujemy pod kątem dalszych działań. Będzie też czas indywidualne rozmowy o fotografii.

Tomek Sikora

Tomasz Sikora to artysta, który od lat udowadnia, że fotografię reportażową można z powodzeniem łączyć z pracą dla gigantów świata mody i firm reklamowych. To co bowiem, co decyduje o jakości zdjęcia to jego autentyczność i wizja, która pozwala uchwycić niezwykłość w codzienności.

W poszukiwaniu tego co wyjątkowe, Sikora wędruje z aparatem po świecie od ponad 30 lat. Tajniki sztuki fotografowania poznawał podczas rocznej praktyki w paryskim studiu Kodaka. Już wtedy dostrzeżono jego wyjątkową zdolność zatrzymywania w kadrze ulotnych obrazów rzeczywistości. Z wędrówek po ulicach Paryża przywiózł do Polski kilka tysięcy pełnych barw slajdów, które otworzyły mu drogę do kariery reporterskiej w Tygodniku Ilustrowanym Perspektywy. Z magazynem współpracował przez blisko 10 lat. Jednocześnie tworzył zdjęcia do kalendarzy LOT i FSO stawiając pierwsze kroki na polu fotografii reklamowej. W tym okresie powstał również jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów „Alicja w krainie Czarów” – cykl czarno-białych fotografii kolorowanych aerografem.
W 1982 roku, nie widząc dalszej możliwości rozwoju w ogarniętej stanem wojennym Polsce wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty w Victorian Collage of Arts i sukcesywnie rozwijał swój warsztat zarówno w obszarze fotografii reklamowej, jak również artystycznej. Od połowy lat dziewięćdziesiątych swój  prywatny czas dzieli pomiędzy Polskę i Australię, natomiast jego działalność fotograficzna nabrała prawdziwie międzynarodowego charakteru.

Patrząc na twórczość Sikory trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z artystą wszechstronnym. Obok niezwykle sugestywnych i oryginalnych projektów reklamowych zajmuje się fotografią dla takich gigantów świata mody, jak Giorgio Armani, Yohji Yamamoto, czy Prada, a wystawy jego prac można oglądać w Europie, Azji, USA i Australii. Sikora wspólnie z Andrzejem Świetlikiem jest również pomysłodawcą Galerii Bezdomnej – pojawiającej się nieoczekiwanie w różnych miejscach ekspozycji zdjęć różnych twórców.

Jak sam mówi, fotografia jest dla niego nieustannym poszukiwaniem, w którym nie ma granic, pod warunkiem, ze fotograf sam ich sobie nie wyznacza. W pracach Sikory urzeka fascynacja barwą, która jest w stanie ożywić najbardziej nawet zwyczajny element codzienności i nadać mu niezwykły charakter. Widać w nich również niesamowitą zdolność zamykania w kadrze całego wachlarza emocji, wrażeń i doświadczeń. To właśnie dzięki niej, patrząc na fotografie Sikory, mamy wrażenie doświadczania dynamicznego obrazu uchwyconego w statycznej formie zdjęcia.