Skip to main content

Termin

9 -20 lutego 2024

Gdzie

Cabo Verde, wyspy: Santo Antão i São Vicente

Prowadzący

Michał Mrozek

Uczestnicy

10 osób

Fotoekspedycja

Fotoekspedycja na Cabo Verde

Termin: 9-20 lutego 2024
Gdzie: Cabo Verde, wyspy Santo Antão i São Vicente
Prowadzi: Michał Mrozek
Liczba osób: 10

Ta fotoekspedycja poprowadzi nas przez dwie przepiękne wyspy. Na Santo Antão jest przepięknie, zielono, dziko, a krajobrazy wprost zapierają dech w piersiach. Zaś Mindelo na São Vicente jest kulturalną stolicą wysp, to tam urodziła się i mieszkała Cesaria Evora. Tam właśnie przeżyjemy karnawałowy finał.
Zaczniemy wielką zabawą w Mindelo, gdzie przejdą kolorowe parady, będzie głośno, barwnie i energicznie. Będziemy fotografować grupy w trakcie przygotowań i w trakcie przemarszu, a także po - kiedy już opadną z sił ;) Potem przeprawimy się na Santo Antão, gdzie spokój, piękne krajobrazy i szum fal pozwolą nam się wyciszyć. Przejedziemy przez pasmo górskie na drugi koniec wyspy, podziwiając przepiękne widoki i tam zaszyjemy się na kilka dni (3 noce). Spotkamy bardzo serdecznych ludzi, przyjrzymy się kolorowym rybom i ośmiorniczkom, posłuchamy muzyki... A to wszystko - w doskonałym humorze, przy relaksującej pogodzie i z aparatem w dłoni! Oczywiście nie zabraknie fotograficznych dyskusji nad zdjęciami i wsparcia w realizacji zdjęć ze strony Michała Mrozka. Warto? Jeszcze jak!

Co Cię czeka na wyprawie

Przykładowy program dnia:

Trudno o jednolity program dnia przy tak rozbudowanej fotoekspedycji, jednak plan jest następujący:

 • São Vicente: tu grafik dnia dopasujemy się do karnawałowego rytmu, a zdjęcia będziemy robić zapewne do nocy. Rano – ruszymy na targ rybny, albo przez miasteczko, albo w poszukiwaniu grup przygotowujących się do karnawałowych występów.  I gdzieś pomiędzy w tym gęstym planie dnia usiądziemy nad zdjęciami, które z pewnością nas zachwycą. A na deser pójdziemy na plażę Laginha troszkę popływać…
 • Santo Antão: tu od świtu, gdy jeszcze mgły pokrywać będą okoliczny szczyt, podążać będziemy za rybakami, którzy napłyną z pięknymi zdobyczami tuż obok. Potem spacer po miasteczku albo wycieczka gdzieś dalej, krótki trekking po okolicy (do absolutnie pięknego Fontainhas!!) albo relaks nad brzegiem oceanu. Sama droga z portu do miejsca docelowego i z powrotem zajmować będzie nam z pół dnia albo dłużej – po drodze jest przecież najpiękniej! Wieczory spędzimy na przygotowaniu i omawianiu zdjęć, a potem może w lokalnej knajpce, gdzie muzyka na żywo zachęci nas do pozostania chwilę dłużej.
 • Z powrotem na São Vicente: końcówkę wyprawy poświęcimy na pożegnanie karnawału (cudowne wydarzenie nad wodą) oraz na posmakowanie kabowerdyjskich rytmów poza karnawałem.
 • Tak, będziemy również jeść :) Świeży tuńczyk ze smakowitym pesto i inne smakołyki znajdą drogę do naszych żołądków. Na to zawsze znajdzie się czas.

Dlaczego warto:

 • pod okiem Michała Mrozka masz szansę nauczyć się tworzyć niepowtarzalne fotografie,
 • możesz zadać wszystkie pytania, pokazać swoje zdjęcia i następnego dnia zrobić jeszcze lepsze
 • kameralna grupa, indywidualne podejście do każdego uczestnika
 • przyjazna, niepowtarzalna atmosfera
 • rajskie wyspy, pełne inspiracji do fotografowania, jeszcze bez ogromnych fal turystów, pełne prawdziwego uśmiechu
 • niesamowity karnawał! tętniąca energia w kulturalnym centrum Mindelo
 • mamy duże doświadczenie w organizacji wyjazdów fotograficznych i zawsze jesteśmy z grupą na wyjeździe, a to gwarantuje najlepszą możliwą opiekę
 • nasze wyjazdy „szyte” są pod fotografowanie i zdecydowanie różnią się od rodzinnych wycieczek, tutaj dopasowujemy się pod warunki do fotografowania, odwiedzamy także i te nieturystyczne miejsca, pełne prawdziwego życia
 • integrujemy się online już przed wyjazdem, pomagamy w wyborze transportu, podpowiadamy co spakować, a na miejscu przypominamy o zabraniu wody czy bluzy …

 

Zobacz relację z wyprawy w 2023 roku >>

Bożena de Liso

Byłam pierwszy raz na fotoekspedycji (karnawał na Cabo), z pierwszym aparatem fotograficznym i bez żadnego doświadczenia w fotografowaniu. Fotoekspedycja z Michałem i Lili przerosła moje wszystkie oczekiwania. Duży plus to mała grupa i elastyczność organizatorów. To była przygoda, której nigdy nie zapomnę. Dzięki Michałowi, a także innym uczestnikom wyprawy, połknęłam bakcyla fotografii, nauczyłam się bardzo dużo. Wiem też, że daleka jeszcze droga przede mną i na to się ciesze, bo na pewno będzie to dalej droga razem z Michałem i Lili. Dziękuję za wszystko i już tęsknię, za naszymi grupowymi dyskusjami, ale i tańcami. ;)

Agnieszka Stangenberg

Na Sal było magicznie! Wspaniałe miejsce, cudowni ludzie, doskonałe towarzystwo i ten widok z balkonu! Był czas na pracę i na zabawę. Dużo się nauczyłam i przeżyłam cudowną przygodę. Bardzo cenię wspólne oglądanie zdjęć i komentarze – wiele można się wówczas nauczyć.
Organizacyjnie wszystko super, informacje o tym co zrobić przed, co będzie potrzebne, jaka pogoda i nawet co spakować! Na miejscu wszystkie dni zaplanowane i zorganizowane, elastyczność tam gdzie potrzeba. Dziękuję!

Anna Hartman-Ksycińska

Było cudownie. Już to mówiłam sto razy. Jesteście fantastycznymi, ciepłymi ludźmi, a to dzisiaj rzadkość. Jednocześnie uważam, że organizacyjnie wszystko było sprawnie, czas maksymalnie wykorzystany, a równocześnie pozostawiliście pewien margines bezpieczeństwa dla osób starszych, czy chwilowo gorzej się czujących - to bardzo ważne (i ponownie świadczy o empatii). Absolutnie nie będę nikomu polecać warsztatów, bo jeszcze mi zajmą miejsce! :)

Anita i Andrzej Pilewscy

To co zastaliśmy na miejscu przeszło nasze oczekiwania! Mega pozytywnie zakręcone towarzystwo, perfekcyjnie położona willa ze wszelkimi wygodami, cudowne pejzaże na wyciągniecie ręki a całość spięta w organizacyjną perełkę rękoma Lili i Michała. Już tęsknimy za zdjęciowymi wieczorami przy kominku, wczesnymi pobudkami (ok, za tym trochę mniej ;)), sesjami, śniadaniami i kawą w którymkolwiek z maleńkich miasteczek i przemiłym towarzystwem... Szczerze rekomendujemy Pokochajfotografie.pl, jeśli tylko będziemy mieć możliwość wyjazdów z Wami - na pewno skorzystamy! Dziękujemy!

Wojciech Urbaniak

„Chciałbym czasem znaleźć się w takim miejscu, gdzie Bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę.” – Ansel Adams
Dokładnie w takie miejsce w specyficznej „czasoprzestrzeni” [karnawał na Cabo] zabrali nas Lili i Michał, aby pokochać fotografie. Dodam, że z sukcesem :)

Monika Viwegier

Po pierwsze miejsce (Sal), gdzie byliśmy, które pozwala natychmiastowo zapomnieć o pracy innych troskach (pogoda, przyroda, bliskość morza, przyjaźni i otwarci ludzie, różnorodność tematów które można realizować). Po drugie: organizacja (Lili, która myśli po prostu o wszystkim). Po trzecie: uczestnicy (jakoś tak się w Pokochaj Fotografię zdarza, że przyjeżdżają mega ciekawi i interesujący ludzie:-) I po czwarte główne ! :-) to prowadzący warsztaty Michał Mrozek, od którego każdy może się czego nauczyć, i początkujący, i zaawansowany; merytorycznie i konkretnie, jednocześnie indywidualnie do każdego, pozwalając każdemu znaleźć swoje miejsce i ścieżkę. Aaa i jeszcze po piąte: wróciłam z wyjazdu z wynikami swojej tygodniowej pracy, ze swoimi prezentacjami i uwagami w głowie, jak zrobić kolejne.

Joanna Żelewska

Warsztaty z Michałem to fotograficzna, cudowna przygoda. Nieocenione żródło wiedzy, inspiracji, pokazywania różnych światów i możliwości, odkrywania najróżniejszych aspektów fotografii. Michał dzieli się swoją pasją, ogromną wiedzą i doświadczeniem w taki sposób, który powoduje, że otwierają się własne, indywidualne drogi. Dyskusje, wspólne omawianie najróżniejszych zagadnień dotyczących fotografii i poszczególnych kadrów, jest bezcenne, uskrzydla do dalszego działania i rozwoju.

Irena Walania

Żeby się streścić to powiem, że był wyczeso-wypierd! czyli w mojej skali od 1 do 10 to 10! Super było to, że mieliśmy dużo czasu na zdjęcia, dzięki temu miejsce można było poznać, spokojnie się rozejrzeć i wybrać co się będzie fotografowało. Miejsca były wybierane bardzo fajnie, bo miały dużo potencjału. Polecam, bo warsztaty z Wami, w takiej super atmosferze, gdziekolwiek by nie były będą na pewno wielką przygodą :)

Anna Kanabaj

Wyjątkowi ludzie, wyjątkowe miejsce. Cudownie spędzony czas i mnóstwo zdobytej wiedzy. Warsztaty z Pokochajami to czas kreatywnej przyjemności i poczucia wielkiej przygody. Michał i Lili skupiają wokół siebie ludzi mających wrażliwe serca i zmysły otwarte na to co nas otacza, co często jest ulotne i niedostrzegalne. A do tego bajeczna okolica i ogrom wiedzy podany w bardzo lekkostrawny sposób.

https://www.youtube.com/watch?v=_x3dhtMRrWw

Wyprawa jest przeznaczona dla osób kochających fotografię i wspólne przygody

Dla kogo

Ta fotoekspedycja przeznaczona jest dla pasjonatów fotografii, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Podczas spotkań dzielimy się swoją wiedzą, otwarcie dyskutujemy, doceniamy postępy. Nasz rytm dnia dostosowany jest do światła i do możliwości fotografowania.Ta wyprawa jest dla Ciebie, jeśli:

- ciekawią Cię Wyspy Zielonego Przylądka
- jesteś osobą otwartą na ludzi, optymistycznie patrzysz na świat, lubisz siebie i innych
- lubisz to, co robisz i Twoim motorem do działania jest stały rozwój
- chcesz się podszkolić, otworzyć kilka „klapek” i dowiedzieć, jak się dalej rozwijać
- chcesz być razem z nami w najpiękniejszych miejscach i uczyć się fotografii
- lubisz dobre jedzenie i długie rozmowy z ciekawymi ludźmi o życiu i fotografii ;)
- inspirują Cię piękne miejsca i chcesz poznać ludzi, którzy w nich mieszkają
- chcesz, aby Twoje najlepsze zdjęcia zostały opublikowane na PokochajFotografie.pl
- i najważniejsze – kochasz fotografować.

W fotoekspedycji mogą wziąć udział zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani. Dla każdego moc wrażeń!

Wymagania paszportowe, zdrowotne itp.

Do wjazdu do Republiki Zielonego Przylądka wymagany jest ważny paszport. Osoby podróżujące powinny zarejestrować się na specjalnej platformie: www.ease.gov.cv najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży. Wymagana jest opłata ok. 31 €.

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak od turystów podróżujących z krajów, w których występuje żółta gorączka wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/senegal/republika-zielonego-przyladka-idp

Nawet jeśli bardzo, bardzo chcesz, pamiętaj, że ta przygoda nie jest dla wszystkich. Mamy nadzieję, że Cię to nie urazi, ale jeśli poniższe punkty odnoszą się do Ciebie, to prosimy, nie zapisuj się…

A dla kogo nie

- nie zapisuj się, jeśli jesteś malkontentem, maruderem lub życiowym pesymistą, naprawdę jest bardzo dużo innych miejsc, w których przyjmą Cię z otwartymi rękami
- nie zapisuj się, jeśli ‘zawsze’ robisz wszystko lepiej i nie przyjmujesz konstruktywnej krytyki od innych - na wydarzeniach organizowanych przez PokochajFotografie.pl słuchamy się nawzajem i wyciągamy wnioski - lubimy się uczyć ;)
- nie zapisuj się, jeśli wszystko musisz mieć zaplanowane od a do z, podane pod nos, jeśli musisz być prowadzony za rączkę i zaopiekowany jak przedszkolak - minimum samodzielności i wyobraźni wymagane...
- nie zapisuj się, jeśli lubisz sztampowe wycieczki z przewodnikiem; na naszej wyprawie nie ma takiego programu - nie "zaliczamy miejsc" za to chcemy poznać ludzi w nich mieszkających, zatrzymując się na kawę czy herbatę rozmawiając, pytając, obserwując, doświadczając.

W centrum wydarzeń i na wybrzeżu

Gdzie będziemy mieszkać

Na obu wyspach zamieszkamy w pobliżu najważniejszych wydarzeń. W Mindelo będziemy ulokowani w samym centrum, a jednocześnie kilka kroków od parady, aby móc zmrużyć oko w nocy;) Na S.Antão otwierając oczy o poranku będziemy spoglądać na fale, rozbijające się przy brzegu w Ponta do Sol...
Pokoje 2 osobowe (możliwa dopłata do jedynki)

Warsztaty prowadzi

Michał Mrozek

(rocznik 1977). Pomysłodawca i redaktor naczelny PokochajFotografie.pl największego fotograficznego magazynu wydawanego drogą elektroniczną w Polsce. Fotograf dokumentujący i portretujący życie, ciekawi go człowiek i jego codzienność. Od wielu lat uczy i promuje fotografię, organizując projekty i warsztaty fotograficzne na całym świecie z najwybitniejszymi fotografami.

Specjalizuje się w Lightroomie, jest autorem wielu szkoleń i kursów dotyczących postprodukcji fotograficznej. Stworzył i opracował autorski system worflow, który pozwala zautomatyzować proces wywołania zdjęć. Z zamiłowania grafik, uwielbia dobry design i ładne literki. Jest autorem pierwszej w Polsce książki dotyczącej futbolu amerykańskiego "More than a sport".

Jeśli robisz to, co kochasz, możesz wszystko i nic nie może Cię powstrzymać. www.michalmrozek.pl

Cena: 10 300 zł 

Cena promocyjna: 8900 zł 

(dopłata do pokoju 1-os. wynosi 1100 zł  – w razie dostępności miejsc)

Co obejmuje cena:

 • zajęcia fotograficzne z Michałem Mrozkiem
 • opieka doświadczonych organizatorów przez cały czas wyprawy
 • 11 noclegów w pokojach 2 osobowych ze śniadaniem (możliwa jedynka)
 • transfer z promu do hotelu na S.Antão
 • ubezpieczenie turystyczne UNIQA
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i TFP

Cena nie obejmuje:

 • dolotu na miejsce i z powrotem (podpowiemy, jakie połączenia najlepiej wybrać)
 • opłaty wjazdowej do Rep. Zielonego Przylądka ok. 30 €
 • kosztów wyżywienia
 • promu pomiędzy wyspami (ok.20 €)

Opcjonalne ubezpieczenie od rezygnacji z podróży (ok.5% wartości), z możliwością rozszerzenia o choroby przewlekłe podróżnego lub członków rodziny (10% wartości)

Warunki ubezpieczenia w trakcie podróży
Regulamin
Standardowy formularz informacyjny

Zarezerwuj miejsce

  Imię i nazwisko

  e-mail

  numer telefonu

  Rodzaj pokoju (zależnie od dostępności)

  dodatkowe informacje


  FAQ Pytania i Odpowiedzi

  Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

  Nie. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku. W naszych warsztatach i fotoekspedycjach uczestniczą osoby w każdym wieku: najczęściej 30-70, czasem i 18, i 80. Na wyjazdach wszyscy jesteśmy „na ty”, wspieramy się nawzajem i szanujemy swoje potrzeby. No dobra, czasem musimy zignorować potrzebę długiego snu o poranku ;)

  Jadę w pojedynkę, nikogo nie znam, czy się tu odnajdę?

  Oczywiście! Na wyjazdach bywają zarówno osoby, które gdzieś już z nami były, jak i całkowicie nowe. Nigdy nie zdarza się tak, że już się wszyscy znają, raczej mogą mieć wspólnych znajomych. Ale zawsze buduje się nowa grupa, nowa energia, a pierwszorazowe uczestniczki i uczestnicy zostają serdecznie przyjęte /ci. Patrz opinie uczestników – powyżej.

  Czy każdy leci sam, czy umawiamy się grupą na wspólny lot?

  Zawsze po zamknięciu zapisów tworzymy grupę na whatsappie, aby uczestnicy/czki mieli już możliwość komunikacji. Ustalamy też, kto skąd leci, łączymy się w podgrupy. W przypadku lotu na karnawał – niezależnie od miejsca wylotu, zapewne wszyscy spotkają się w Lizbonie na wspólny lot na São Vicente. Natomiast zapewne z Warszawy wspólnie wyleci również jakaś część osób.