Workflow

od fotografii do wydruku

Odkryj

więcej możliwości

WARSZTATY

praktyczny warsztat w mojej pracowni w całości poświęcony drukowaniu fotografii

praktyczne warsztaty

wydruk fotografii

Wyobraź sobie dwa niezwykle intensywne dni pełne pachnących wydruków w mojej gliwickiej pracowni na poddaszu. W kameralnym gronie kilku kochających fotografię na papierze, popijając pyszną kawę*, będziemy mieli do dyspozycji najlepsze pigmentowe drukarki Epsona i najszlachetniejsze papiery Hahnemühle. No dobrze, rozmarzyłem się, ale właśnie to wszystko może się wydarzyć już w styczniu…  Podzielę się z Tobą moim doświadczeniem, przy mojej pomocy wydrukujesz swoje fotografie i dowiesz się jak uzyskiwać za każdym razem doskonałe wydruki w najwyższej jakości. To prawdziwa gratka!

* chyba że wolisz aromatyczną herbatę czy yerba mate ;)

 

Warsztaty stacjonarne
do wyboru cztery terminy:
6-7 lub 8-9 lub 15-16 i 29–30 stycznia
1 dzień: od 12 do 20; 2 dzień: od 9 do 17
miejsce: pracownia Pokochaj Fotografię
warsztaty prowadzi: Michał Mrozek
liczba miejsc: 6

Kocham wydrukowaną fotografię. Uczucie trzymania w rękach pięknie opracowanej i wydrukowanej fotografii jest nie do opisania, nie ma nic lepszego! Zwłaszcza dziś, w erze cyfrowej fotografii, kiedy wszystko wyświetlamy na ekranach, a miliony obrazów przelatują nam bezrefleksyjnie przed oczami.

Michał Mrozek

Program warsztatów

Program warsztatów jest podzielony na dwa dni: w pierwszym dniu skupimy się na tym, co jest niezbędne, aby skutecznie i powtarzalnie wydrukować dowolną fotografię. Poznasz workflow, w którym krok po kroku zobaczysz jak przygotowuję i drukuję różne pliki do druku. Wspólnie wydrukujemy fotografie na różnych podłożach o różnej skali trudności. Drugi dzień w całości będzie praktyczny – pod moim okiem będziesz przygotowywać i drukować swoje fotografie.

dużo drukowania 

To wyjątkowy praktyczny warsztat całkowicie poświęcony drukowaniu. W trakcie dwóch intensywnych dni będziemy sporo drukować, a swoje wydruki zabierzesz ze sobą.

Zanim zaczniesz drukować. Porozmawiamy o tym, jak stworzyć idealne warunki do drukowania, na co należy zwrócić uwagę. Opowiem o ustabilizowaniu druku, warunkach przechowywania i wielu innych ważnych sprawach, bez znajomości których drukowanie nie ma sensu.

Workflow – od pliku do wydruku. Pokażę Ci jak wygląda mój sposób pracy, od momentu przygotowaniu pliku RAW w Lightroomie aż po finalny wydruk na właściwym papierze. Pokażę Ci na kilku fotografiach, krok po kroku, co należy zrobić, aby bezbłędnie wydrukować fotografię.

Soft proofing. Dowiesz się jak samodzielnie wykonać poprawny soft proofing. Pokażę Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania pliku do druku oraz jak w właściwy sposób wyeliminować potencjalne problemy.

Moduł Print. Dowiesz się jak poruszać się w Lightroomie po module odpowiedzialnym za wydruki, jak poprawnie skonfigurować ustawienia drukowania, aby wydrukować fotografie w najlepszej możliwej jakości. Dowiesz się jak organizować i ustawiać własne szablony.

Papier fotograficzny. Dowiesz się jak zbudowany jest papier fotograficzny, poznasz różne jego rodzaje. Przekonasz się, które z nich nadają się idealnie do codziennego drukowania fotografii, a które spełniają najwyższe standardy fotografii archiwalnej.

Jakie papiery wybrać. Czy jest jakiś sposób aby z tysięcy fotograficznych papierów – wybrać dla siebie te najładniejsze, najtrwalsze i najbardziej szanowane. Pokażę Ci trzy moje ulubione papiery, których używam na co dzień do 90% wydruków, a także zaproponuję Ci sposób jak znaleść swoje ulubione.

Drukarki atramentowe. Dowiesz się jakie są rodzaje drukarek atramentowych, czym się różnią, jaką najlepiej wybrać do drukowania fotografii, a jakich unikać. Porozmawiamy o rodzajach atramentów i głowic drukujących.

Opisywanie barw. Czyli o tym, w jaki sposób opisujemy barwy, jakie są modele kolorystyczne, jakie są ich cechy i jak możemy te cechy wykorzystać, aby nasze fotografie były pełne kolorów.

Przestrzenie barw. AdobeRGB, sRGB a może ProPhoto RGB – czyli wszystko, co warto wiedzieć o przestrzeniach barw, jak nimi zarządzać, jakie są miedzy nimi różnice i jaki ma to wpływ na nasze wydruki.

Zarządzanie barwą. Czym jest zarządzanie barwą i jak może nam pomóc, aby wydrukowane fotografie cieszyły nasyconymi pięknymi kolorami.

Perceptualna czy relatywna. Poznasz dwie metody renderowania wydruku i samodzielnie zdecydujesz, czy dla Twojej fotografii lepsza jest relatywnie kolorymetryczna czy może perceptualna.

Głębia bitowa. 8 czy 16 bitów na kanał? Ile tak naprawdę potrzebujemy bitów informacji i jaki to ma wpływ na rozdzielczość obrazu.

DPI czy PPI. O tym, co jest miarą rozdzielczości obrazu cyfrowego, jaka jest różnica miedzy DPI a PPI i co ma wpływ na jakość wydrukowanych fotografii.

Punkt bieli i czerni. Jak ręcznie kompensować punkt czerni i bieli i jakie ma to znaczenie dla szczegółów na wydruku

Test jakości. Jak skutecznie i najekonomiczniej przetestować papier i drukarkę i dlaczego ma to tak ogromne znaczenie dla jakości wydruków

Rozdzielczość wydruku. Jak za pomocą Lightrooma zwiekszyć rozdzielczość wydruku i kiedy warto, a kiedy nie, zmieniać rozdzielczość.

Hard proof. Spoft proofing jest najprostszą wizualizacją tego, co zobaczysz na wydruku, ale dopiero hard proof da Ci 100% potwierdzenia, jak będzie wyglądała Twoja fotografia na papierze.

Certyfikaty autentyczności. Weź 100% odpowiedzialność za standard wydruków, poznaj różne możliwości certyfikacji takich jak DigiGraphie czy Hahnemühle Certificate of Authenticity, ale nigdy nie zapominaj, że najważniejszym potwierdzeniem najwyższego standardu powinien być Twój podpis pod wydrukowaną fotografią. Dowiedź się, jak to zrobić zgodnie z zasadami.

Przykładowe wydruki. Z pomocą Lightrooma, wydrukujemy różne fotografie, w różnych formatach i na różnych papierach – pokażę Ci jak w praktyce wygląda krok po kroku cały workflow.

Hahnemühle Fine Art firma z 430 letnią historią. Znany chyba wszystkim fotografom producent najwyższej jakości papierów do drukarek atramentowych.
Epson, producent najwyższej jakości drukarek atramentowych dla fotografów. Jesteśmy wdzięczni, że od początku istnienia PokochajFotografie.pl firma Epson wspiera nasze działania.

Dla kogo

Warsztaty przeznaczone są dla osób, które chcą nauczyć się w łatwy i szybki sposób skutecznie i powtarzalnie drukować swoje fotografie. Nie ma znaczenia, co już wiesz o drukowaniu – zarówno osoby początkujące, jak i mające doświadczenie, znajdą tu odpowiedzi na swoje pytania. Doświadczysz krok po kroku jak przygotowuję i drukuję każdą fotografię.

Te warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

  • jeśli chcesz poznać sekrety i zgłębić możliwości samodzielnego drukowania fotografii
  • chcesz zakupić lub posiadasz własną drukarkę, ale nie potrafisz wykorzystać 100% jej potencjału
  • chcesz pooglądać, poznać i zrozumieć różne papiery fotograficzne, a przede wszystkim znaleźć swoje ulubione
  • chcesz skutecznie i powtarzalnie drukować swoje fotografie za pomocą Lightrooma 
  • stosunkowo dobrze obsługujesz komputer i lubisz poznawać nowe możliwości
  • jesteś osobą otwartą na ludzi, optymistycznie patrzysz na świat, lubisz siebie i innych
  • lubisz to, co robisz i Twoim motorem do działania jest stały rozwój
  • i najważniejsze – kochasz fotografować ;)

A dla kogo nie jest ten warsztat?

Bardzo nam zależy na życzliwej atmosferze – dlatego, jeśli poniższe punkty odnoszą się do Ciebie, to proszę, nie zapisuj się…

  • nie zapisuj się, jeśli jesteś stękaczem i marudą, jeśli „zawsze” robisz wszystko lepiej i nie przyjmujesz krytyki od innych – na warsztatach PokochajFotografie.pl słuchamy się nawzajem i wyciągamy wnioski – lubimy się uczyć :)

warsztaty prowadzi

Michał Mrozek

Pomysłodawca i redaktor naczelny PokochajFotografie.pl największego fotograficznego magazynu wydawanego drogą elektroniczną w Polsce. Fotograf dokumentujący i portretujący życie, ciekawi go człowiek i jego codzienność. Od wielu lat uczy i promuje fotografię, organizując projekty i warsztaty fotograficzne na całym świecie z najwybitniejszymi fotografami.

Specjalizuje się w Lightroomie, jest autorem wielu szkoleń i kursów dotyczących postprodukcji fotograficznej. Stworzył i opracował autorski system workflow, który pozwala zautomatyzować proces wywołania zdjęć. Jest autorem pierwszej w Polsce książki dotyczącej futbolu amerykańskiego „More than a sport”. michalmrozek.pl

Wierzę w to, że im więcej daję od siebie, tym więcej do mnie wraca

Wybierz dostępny termin warsztatów

6 – 7 stycznia (czwartek-piątek)

1570zł

8 – 9 stycznia (sobota-niedziela)

1570zł

15 – 16 stycznia (sobota-niedziela)

1570zł

29 – 30 stycznia (sobota-niedziela)

1570zł

dodatkowy termin

5-6 lutego (sobota-niedziela)

1570zł

Jeśli chcesz zapisać się na listę rezerwową odezwij się do nas: print@pokochajfotografie.pl

A jeśli chcesz dostać informację o kolejnych edycjach  warsztatów drukowania – zapisz się na nasz newsletter warsztatowy, a powiadomimy Cię w pierwszej kolejności.

szkolenia dla Ciebie lub Twojego zespołu

indywidualnie

A może szukasz indywidualnych konsultacji. To idealny sposób na szybkie rozwiązanie Twoich problemów, z którymi się borykasz.

Masz problem, lub wiele problemów, które się nawarstwiają i nie możesz samodzielnie ich rozwiązać, przez to wiesz doskonale, że nie możesz iść dalej. Ale gdzieś głęboko czujesz, że istnieją rozwiązania, lepsze metody, bardziej efektywne sposoby i chcesz je poznać.

indywidualne konsultacje

FAQ

Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi – w razie potrzeby, poniżej będziemy dodawać kolejne odpowiedzi na pytania. Pamiętaj, jeśli masz jakieś inne pytania, lub coś jest niejasne – napisz do nas na adres email: warsztaty@pokochajfotografie.pl

Jak długo trwają warsztaty?

Warsztaty trwają dwa dni po 8 godzin. Zaczynamy o godzinie 12.00 kończymy o 20.00. Pierwszego dnia warto zaplanować troche więcej czasu (po prostu trudno się rozstać ;) drugi dzień zaczynamy wcześniej o 9.00 kończymy o 17.00 tak aby tego samego dnia można było dotrzeć spokojnie do domu.

Czy w trakcie warsztatów będzie można wydrukować własne zdjęcia?

Tak, to są warsztaty praktyczne – drugi dzień w całości będzie poświęcony drukowaniu fotografii uczestników. Do dyspozycji będą różne drukarki pigmentowe firmy Epson.

Czy muszę posiadać własną drukarkę?

Nie ma takiej potrzeby, wszystko dokładnie tłumaczę pokazując na moich drukarkach. Jeśli jesteś przed zakupem drukarki zrobię wszystko, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji jaką drukarkę wybrać, aby służyła długie lata i dawała powtarzalne efekty. A jeśli już posiadasz własną drukarkę, to na warsztatach dowiesz się jak wykorzystać maksimum jej możliwości.

Czego potrzebuję, aby wziąć udział w warsztatach?

Na te warsztaty można przyjechać z dyskiem pełnych zdjęć, notesem i otwartą głową – do naszej dyspozycji będą dwa stanowiska z zainstalowanym Adobe Lightroom Classic. Ale można też przywieźć własnego notebooka z zainstalowanym Lightroom w dowolnej wersji.

Potrzebuję fakturę. Czy ją dostanę?

Tak. Oczywiście wystawiamy faktury VAT. Przy zamówieniu podaj NIP i dane firmy.

Fotografia nie wydaje się prawdziwa, dopóki nie mogę jej dotknąć.

Michał Mrozek